Amiş Nedir? Amişler Kimlerdir?

2

 


Amişler modernlik ve teknolojik tüm gelişmelerden uzak, inanışlarına göre hayatlarını sürdüren bir topluluktur.

Amiş, ABD'nin Pensilvanya, Orta batı eyaletlerinde ve Kanada'da yaygın olan tutucu bir Hristiyan mezhebidir.18. ve 19.yüzyılda göçmen topluluklar tarafından kurulmuştur. 

Amişler sade, basit bir yaşam sürdürmeye inanırlar. Modern yaşamın kolaylık sağlayan unsurları olan otomobil, telefon, elektrik gibi araçları kullanmayı reddederler. Amişler kendilerini toplumdan dinsel inanışları nedeniyle soyutlarlar.

Katı kurallara sahip olan Amiş topluluğunda rumspringa terimi vardır. Anlamı ise insanların çocukken değil yetişkinken vaftiz edilmesi yani yaşam tarzı konusunda bir seçim yapması ve Amiş kurallarını benimsemesi için yeterince büyümesidir. Aforoz denen bir sistem söz konusudur. Amiş kurallarına uymayanlar aforoz edilirler, yani kişinin o çiftliğe bir daha geri dönememesi için yasak koyulur. Amiş kurallarını çiğneyenler çiftlikten kovulur. Ve bir daha çiftliğe dahil edilmezler.

Amiş Kuralları Nelerdir?

Amişler çalışkan, disiplin sahibi bir topluluk olarak bilinir. İnançları gereği basit bir yaşam tarzı benimseyen Amişlerin günümüz toplumlarından farklı olarak uyguladıkları yaşam kuralları vardır.

Amişler, otomobil yerine "buggie" adı verilen at arabalarıyla yolculuk yapmakta, Geçimlerini tarım ve hayvancılıkla sağlamakta, traktör dahi kullanmamaktalar.  Amişler, tarlalarını eski usul olan at arabalarıyla sürmekte, modern çiftlik teknolojileri olmadan ürünlerini ekip biçmekte ve hasat etmektedirler. Amişlerde tüm aile üyeleri tarlada çalışmakta, inek sağmakta ya da ev işleriyle ilgilenmektedir.

Amişlerin ibadetleri de diğer Hristiyanlardan farklılık göstermektedir. İki haftada bir pazar günleri kendi kiliselerine giderek ibadet yaparlar daha sonra ise beraber yemek yemektedirler.

Amişler kıyafet tarzlarıyla da dikkat çekmektedir. Genelde kendi kıyafetlerini kendileri dikmekte ve fermuar kullanmamaktadırlar. Amiş Kadınları düz, uzun ve koyu renk elbiseler ve beyaz önlük giyip kep benzeri beyaz şapka takarlar. Evlendikleri gün kendi dikmiş oldukları mavi elbiseyi giyen kadınlar, evlendikten sonra da düğün elbiseleriyle kiliseye giderler, ölünce de bu elbiseleriyle gömülürler.

Amiş geleneklerinde erkeklerin bıyık bırakmaları yasaktır, sakalı ise evlendikten sonra bırakabilirler. Erkekler koyu renk askılı pantolon, uzun kollu yakasız gömlek ve hasır, fötr şapkalar takmaktadırlar.

Elektrik kullanmayı reddeden Amişler, çamaşır ve bulaşıklarını elde yıkarlar. Hava karardığında ise çalışmayı bırakıp evlerine dönerler ve gaz lambasıyla aydınlanırlar.

Savaş karşıtı olan Amişler, askerliği reddediyor aynı zamanda oy kullanmıyorlar. Sadece kendi ürettikleri ve sattıkları ürünlerin vergisini ödemekle yükümlüler.

 

Etiketler

Yorum Gönder

2 Yorumlar
  1. witness (1985), bu filmi izleseneee, konusu amişler ve güzel filiim :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Öneriniz için teşekkür ederim, kesinlikle izleyeceğim:)

      Sil
Yorum Gönder
Our website uses cookies to enhance your experience. Learn More
Accept !