Daha Kolay ve Hızlı İş Bulmak İçin Yöntemler Nelerdir?

1

 

iş

Bizler iş arıyoruz ama belki de nasıl iş arayacağımızı, hangi yöntemleri kullanmamız gerektiğini bilmiyoruz. Daha kolay iş bulmak, etkili bir iş arama süreci geçirmek için 10 yöntemden bahsedeceğim.

1. Kariyer sitelerinde özgeçmiş oluşturmak.

kariyer.net, secretcv.com, yenibiris.com gibi sitelerde özgeçmişiniz yoksa özgeçmiş oluşturun. Eğer özgeçmişiniz varsa güncel tutun. Her gün veya gün aşırı ilanları kontrol edin.

Bu sitelerde iş alarmı oluşturun. Aradığınız iş ilanlarını mail olarak alın, bu sayede fırsatları kaçırmamış olacaksınız.

2. Tam zamanlı iş bulamıyorsanız vakit kaybetmeyin.  

Elbet de çoğu insan gibi tam zamanlı iş arayışı içerisinde olabilirsiniz. Ancak iş arama süreci uzadıkça birçok maddi ve manevi problemler ile karşılaşabilirsiniz. Uzun bir süre boş kalmak yerine yeteneklerinize göre part time bir iş bularak vaktinizi verimli geçirin.

Part time iş ilanlarına bakmak için pariyer.com’u kullanabilirsiniz.

3. Freelance işlere göz atın.

Armut, Bionluk, R10, İçerik Bulutu, Fiver gibi siteleri kullanarak; makale yazarlığı, dijital tasarım, ticaret gibi çok çeşitli işler yaparak para kazanabilirsiniz.

4. İş arama motoru sitelerini kullanın.

Bir iş arama motoru kullanarak kriterlerinize uygun filtreme yapabilir, tüm arama sonuçlarını görebilirsiniz. Tr. jooble.org gibi bir iş arama motoru sitesi sizi birçok siteyi kullanmaktan kurtaracak, vakit kazandıracaktır.

5. LinkedIn ve sosyal medyayı aktif kullanmak.

Sosyal medyada hedef bazlı zaman geçirirsek, bu hedefi eğleme dökmüş oluruz. Facebook, instagram, twitterda ilgilendiğiniz kurumların şirket sayfalarını, kariyer sayfalarını takip edebilirsiniz. Bu tür sayfalarda bir sürü ilan, insan kaynakları ile olabilecek gelişmeleri aktarılır.

Çalışmak istediğiniz kurumun yöneticileri, genel müdürleri de eğer instagramda bulunuyorsa onları da takip etmenizde fayda var.

6. LinkedIn’i aktif kullanmak.

Etkili ve güçlü bir linkedIn profili oluşturun. Yapılan araştırmalara göre insan kaynakları departmanında çalışanlar %66 oranında linkedIn profilinizi kontrol ediyorlar.

İş ilanlarını anahtar kelimelerine göre tarayın. İlginizi çeken kurumların linkedIn sayfalarına üye olun. LinkedIn sayesinde kurumda çalışan insanlarla da iletişim kurma şansınız olacaktır.

İlgi alanınıza göre grup sayfalarına üye olabilirsiniz. Örneğin insan kaynakları ile ilgileniyorsanız linkedIn de çok aktif insan kaynakları grubu bulabilirsiniz. Bu sayfalarda insan kaynakları çalışanlarının paylaştığı makalelere, bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu tur grupları etkili kullanırsanız birçok kanaldan size bilgi aktığını göreceksiniz.

Kurumun linkedIn sayfasında bu iş yerinde çalışanlar diye bir bölüm mevcut. Oradan insan kaynakları çalışanları ile iletişim kurabilir, orada çalışmak istediğinizi belirtebilirsiniz. Düzgün bir üslupla, samimi olarak bir iletişimde bulunmak sizi diğerlerinden ayıracaktır.

7. İŞKUR ofislerine, eğitim ve kariyer fuarlarına katılmak.

İŞKUR ofislerine, belediyelerin istihdam ofislerine giderek bilgi alabilirsiniz.

Belediyelerin düzenlediği istihdam zirvelerine katılın. İlçenin belirli merkezlerinde kurulan bu zirveler, iş verenler ile iş arayanları bir araya getirir.

Eğitim ve kariyer fuarlarına katılmak iş arama surecini sahaya dökmektir. Unutmayın nerede, ne zaman, nasıl bir fırsatla karşılaşacağınızı bilemezsiniz.

8. Üniversite etkinliklerine katılmak.

Özellikle üniversite öğrencisiyseniz panellere, sunumlara, seminerle katılmak sizlere bir vizyon katacaktır. Seminerlerden sonra mümkünse gelen kişilerle iletişim kurmak, kartvizitini almak iyi bir etkileşim olacaktır.

 9. Profesyonel cv oluşturun.

Cv’niz ne kısa ne de çok ayrıntılı olsun. Cv nizi sizi en iyi ifade edecek şekilde hazırlayın. Etkili bir cv oluşturmak için internet sayfalarından yararlanabilirsiniz.

10. Maillere ön yazı ekleyin.

Yetkililerin bir mail geldiğinde bu nerden geldi, ne için geldi? Diye düşünmelerine yol açmamak için mutlaka ön yazı oluşturmalıyız.

Ön yazınız maili niçin gönderiyorum, göndermek ile neyi amaçlıyorum? Sorularına cevap niteliğinde olmalıdır. Ön yazınız Özgeçmişinizin tekrarı olmamalıdır.

 


Etiketler

Yorum Gönder

1 Yorumlar
  1. şimdi üni mezunları, tanıdığım çok arkadaşım, a101, bim, lc waikiki de çalışıyor, iş yok yaa :)

    YanıtlaSil
Yorum Gönder
Our website uses cookies to enhance your experience. Learn More
Accept !