Zamanı Planlı Yaşamak

2

 

Zamanımız planlı değilse kafamız karmakarışık olur. Ne yapacağımızı planladığımızda daha anlamlı, bilinçli, dolu bir gün geçirdiğimizi düşünürüz. Küçük hedefler koymak bu hedefleri gerçekleştirmek, takip etmek ölçmek insana çok iyi gelen bir uygulamadır.

Zaman paha biçilemez bir servettir. Ancak bu servet akıp gitmekte, durdurulamamakta, satın alınamamaktadır. Tek yapabileceğimiz şey sahip olduğumuz zamanı en doğru olacak şekilde kullanmaktır. İnsan zamanını yönetme konusunda oldukça güçsüz bir varlıktır. Diğer canlılar gibi insan da biyolojik bir saate sahiptir. Ancak psikolojik deneyler ortaya koymuştur ki, insan güvenilir bir zaman duygusuna sahip değildir.  

Zaman yönetimi aslında insanın benliğini yönetmesidir. Zaman yönetimi yaşadığımız olayların kontrolünü sağlamaktadır. Birey kendisini yönlendirerek olayları yönetir. Yaşadığımız olayların ne kadarı bizim arzu ettiğimiz gibi gerçekleşiyor? Ne kadarını biz belirleyebiliyoruz? Olayların ortaya çıkmasındaki etkimiz neler? Aslında bu soruların cevabı bizim zamanımızı yönetebilmemizdeki başarımızın bir göstergesidir.

Devamlı olarak işlerinizi yetiştirememe endişesi taşıyorsanız, çevrenizdeki insanlara zaman ayıramıyorsanız, günü verimsiz geçirme duygusu yaşıyorsanız, akşam yemeğinden sonra bile yetişecek işlerin stresi sizi rahatsız ediyorsa etkin bir zaman planlaması yapmıyor olabilirsiniz.

Zamanın planlanması, en verimli şekilde değerlendirilmesi birçok problemin önüne geçebilmektedir. Planlı davranmak kişiye ”her şey kontrolüm altında” hissi sağlamakta, onu rahatlatmaktadır.

Zaman planlaması yaparken dikkat edilmesi gerekenler:

1.Planlarınız kendi kişisel özelliklerinize uygun olmalı.

2.Yapılan program mantık çerçevesi içerisinde, yapılabilir olmalı.

3.Öncelikli, acil durumlar belirlenmeli.

4.Yapılacak plan bir amaç üzerine kurulmalı.

5.Yapılan plan kişinin günlük yaşamı ile uyum içerisinde seyretmeli.

6.Tek bir şeye odaklanmak yerine planda çeşitlilik sağlanmalı.

7. Planda yapılacaklar doğru şekilde bölünmeli.

8.Büyük resmi görmek için aylık, yıllık planlara yer verilmeli.

9.Plana mümkün olduğunca bağlı kalınmalı.

Yapılan bu planının uygulanmasında önemli olan bazı noktalar da şunlardır:

1.Zor işten kolay işe doğru bir yol izlemek.

2.İşleri plana göre yapmak, ertelememek.

3.Bir işi tamamlamadan diğer işe geçmemek.

4.Aşırı ayrıntıya takılmamak.

5.İşleri yapmaya engel olmayacak saatleri belirlemek ve bu saatleri etkin bir şekilde kullanmak.

6.Engel teşkil edebilecek unsurları ortadan kaldırmak.

Bu noktalara dikkat etmek zaman planlamasının uygulanmasında başarıyı getirecektir. Planlı olarak kontrolü elinize alabilir, işlerinizi aksatmadan yapabilir, stres seviyenizi kontrol altında tutabilirsiniz.

 

 

 


Etiketler

Yorum Gönder

2 Yorumlar
  1. çok güzel öneriler, zaman yönetimi bizde zayıf olan konulardan, planlamak ve uymak bizim ülke insanında çok zor gerçekleşiyor, herkes bir heyecanla plan yapıyor ama devam ettirmesi zor oluyor :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Çok doğru söylüyorsunuz, bir heyecanla yapılan planlar genelde kişinin yaşayış tarzını ve potansiyelini göz önüne almadan yapılan planlar oluyor ve sürdürülebilir olmuyor.

      Sil
Yorum Gönder
Our website uses cookies to enhance your experience. Learn More
Accept !