Felsefe nedir? Felsefe Ne İşe Yarar? Felsefi düşüncenin Özellikleri Nelerdir?

1

 

Felsefe kısaca sistemli düşünce sürecinin bütününe verilen isimdir. Felsefe, bilgelik ve hikmet arayışı içerisinde olmak demektir. Georges Politzer, felsefeyi “Varlık, bilgi, güzellik, akıl, adalet gibi konularda öznel soruların sorulması ve bu sorulara bir cevap arayışında olma sanatı” olarak da tanımlamaktadır. Birçok filozof ve düşünür felsefenin temeline soru sorma eylemini koymaktadır. Sokrates’e göre de hakikate ulaşmanın tek yolu soru sormaktan geçer.

Felsefenin ne olduğu sorusu geçmişten bugüne tartışma konusu olmuştur çünkü felsefenin net, kesin, tek bir tanımı yapılamamaktadır. Filozoflardan bir kısmı soruyu felsefi yapan şeyin ne olduğu üzerinde dururken, bazı filozoflar da felsefeyi gerçeklik bilgisinin tamamı olarak tanımlamışlardır. Bu nedenden dolayı da felsefenin kümülatif ilerlediğini söyleyebiliriz.

Felsefenin özü bilgiyi sevmek ve bilgi arayışı içerisinde olmaktır. Felsefe ile uğraşmak yeni bilgiler edinmek, görünenin arkasındaki görünmeyene ulaşmayı sağlar. Rasyonel, sistematik düşünce yetisini kazandırarak hayatı kolaylaştırır. Sorular sormamızı sağlayarak yaratıcılığımızı arttırır aynı zamanda yeni bilgileri keşfetmemize olanak tanır.  Felsefi soruları ve düşünceleri kendi hayatımızı anlamlandırmak için kullanabilir daha iyi bir yaşamı elde edebiliriz. Felsefe bize bir bakış açısı sunar bu sayede hayatın eğlenceli yönlerini de görebiliriz.

 Felsefi düşüncenin Özellikleri

Felsefi düşüncenin özellikleri ilk çıktığı zamandan beri değişim göstermemiştir.  Bunun nedeni de felsefenin bir anlama uğraşı olmasıdır. İnsanlar bazı prensipler doğrultusunda anlamlandırma uğraşı içerisine girerse daha güzel sonuçlar alacaklardır.  Bu prensipler felsefi düşüncenin özelliklerini oluşturur.

-Bilgi arayışı içerisinde olmak

-şüphe duymak

-Tutarlı davranmak

-Evrensel(nesnel) olmak

-Kümülatif ilerleme

-Dogmatik düşünceden uzak durmak (eleştirel olabilmek)

-Refleksif olma

 

 

 


Etiketler

Yorum Gönder

1 Yorumlar
  1. politzer in kitabını okudum, felsefe gündelik yaşam için çok faydalı yaa, matematik gibi, türk felsefe kurumu başkanı ionna kuçuradi var, onun kitaplarını seviyom :)

    YanıtlaSil
Yorum Gönder
Our website uses cookies to enhance your experience. Learn More
Accept !