Hayatı Planlamak: Neden Plan Yapıyorum?

1

 

plan

Zamanı kontrollü geçirmenin en iyi yollarından birisi, önceden düşünmek ve düşünceleri plana aktarmaktır. Genelde kısa süreli düşünme, uzun süreli iş tasarrufu sağlar.

Herkesin hayatta ulaşmak istediği hedefleri, varmak istediği bir nokta vardır. Bu hedef ve noktalara kimi zaman çok yakın olsak da kimi zamanda çok uzak olabiliriz. Bize en uzak olanlar gözümüze en korkunç aynı zamanda da en cazip gelen şeylerdir.

Her geçen gün etrafımızdaki seçeneklerin artması farkında olmasak da bizleri planlı yaşama yönlendirmekte. Karar vermek zorunda olduğumuz şeylerin sayısı arttıkça buna denk olarak harekete geçmek için harcadığımız çaba da artmaya başlıyor. Daha karmaşık bir hal amaya başlayan bu dünyada varmak istediğiniz noktanın yolunu bilmek ve bu yoldan çıkmayacak şekilde hareket etmek oldukça önemli bir mesele.

Neden Plan Yapıyorum?

1. İstediğim noktaya varmak için: Temelde ben nereye gidiyorum? Doğru yola mıyım, yanlış yolda mıyım? Sorularına cevap verebilmek adına plan yaparak ilerlemeye çalışıyorum.

2. Zamanı işlevsel yönetmek için: Satın alınamayacak kadar kıymetli olan ve geçince de geri getirilme imkanı olmayan zamanı en dolu şekilde geçirmek, yaşlandığımda keşkelerimin olmaması için düzenli plan yapıyorum.

3. Harekete geçmek için: canımızın yataktan bile kalmak istemediği günlerde amacımızı bizlere hatırlatması, bir şeyleri yapmak için motive etmesi bence plan yapmanın en güzel yanlarından bir tanesi. İç motivasyonumu sağlayamadığım günlerde beni ayağa kaldırması ve harekete geçirmesi için plan yapıyorum.

4. Kontrolü hissedebilmek için: planlı olmak hayatı daha kontrol edilebilir kılar. Plan yapmak kontrolün bende olduğu hislerini yaratmakta. Kontrol sahibi olmaksa özgür olma hissini beraberinde getirmekte. Hayatımın kontrolünün ellerimde olduğunu hissetmek için plan yapmayı tercih ediyorum.

5. Belirsizlikleri en alt düzeyde tutmak için: Bir plana sahip olmazsak yapacağımız şeylerin sonuçlarını kestirebilmek pek mümkün olmaz. Belirsizlikler elbette ki tamamen ortadan kaldıramaz ancak plan yaparak öngörü sağlanabilir. Belirsizlikleri sevmediğim ve çıktığım yolda sonuçları kestirebilmek adına planlı ilerliyorum.

Ancak şunu da unutmamak gerekir ki, plan yapmak sonuçları kontrol etmek anlamına gelmez. Planlı olmak yolumuzu çizer, bize bu yolda yardım eder ve harekete geçirir.

 

Etiketler

Yorum Gönder

1 Yorumlar
  1. planlama evet evet, ders çalışırken proje yaparken işyerinde çalışırken çok çok önemli, günlük saatlik planlarla çalışmak :)

    YanıtlaSil
Yorum Gönder
Our website uses cookies to enhance your experience. Learn More
Accept !