Hayat’a Dair Notlar

0


çiçek


Her zaman pozitif olmak zorunda değilsin. Mutlu hissetmek kadar, üzgün, öfkeli hissetmek de normal. Olumsuz olduğunu düşündüğün duyguları bastırmak yerine kabullen. Mutluluk gibi mutsuzlukta geçici.

Karşındaki kişinin seni değersiz hissettiriyor olması seni daha az değerli yapmaz. Unutma senin değerini senin düşüncelerin belirler, diğer insanlar değil. Değersiz ve kötü hissetmenize neden olan insanları değil size iyi gelecek insanları hayatınıza alın.

Karşındaki insan senin nelerle boğuştuğunu, nasıl hissettiğini, nelerin üstesinden gelebildiğini tam olarak bilemez. Senin yerinde olsam diye başlayan tavsiyeler sana uymuyorsa suçluluk hissetme. Kimse senin yerinde olamaz, sen gibi hissedemez.

Hayatının hiçbir saniyesini sana karşı dürüst olmayan bir insana dürüst olmaya çalışarak, sana bağlı kalmayan bir insana bağlı kalmaya çalışarak, sana ilgisini hissettirmeyen birine ilgini hissettirmeye çalışarak harcama.

Dille söylenen cümlelere değil sergilenen davranışa önem ver. Sözler ağızdan kolayca çıkabilirken davranış daha meşakkatlidir. “Sevdiğini söyleyen birini değil, sevdiğini gösteren birini seç.” ‘’Özrü sözde değil, davranışlarda ara.’’

Sana kendini değersiz hissettiren, sana zarar veren insanları da özleyebilirsin. Bu onları yeniden hayatına alman gerektiği anlamına gelmez. Her şey, her insan sana bir şeyler katar. Yaşadığın şeyler seni sen yapar. Bir hüzün de çökse anı yaşa ve hayatına devam et.

Sevdiğin bireyleri yapmak zamanını boşa harcadığını düşünmene neden olmasın. Yapılan her işin karşılığında para kazanman gerekmez.

Diğer insanların senin hakkındaki yorumlarının birçoğunun kendi kişisel yansıtmaları olduğunu unutma. Yapılan acımasız eleştirilere takılı kalma. Sen insanların kendileriyle, hayatlarıyla kavgalarında bir ayna rolü üstleniyorsun.

Üzülmekten, kırılmaktan, kaybetmekten korkup hayatı ıskalama. Bazı deneyimler kalbini kıracak ama sana da çok şey katacak. Hiç yaşanmamış bir hayata sahip olmak kırık bir kalpten daha berbattır.

Yalnızlığın hayatındaki insanların sayısı artınca bitmeyecek. Kendinle barıştığın, kendinle vakit geçirmeyi öğrendiğin ve bundan keyif aldığın zaman bitecek.

Kimse mükemmel değildir. Sende mükemmel olmak zorunda değilsin kaldı ki olamazsın. Mükemmel yapmak için ertelediğin şeyleri yapmanın vakti mükemmel olmayı beklersen hiç gelmeyecek. Elinden geldiği kadarı ile yaparak istediğin şeye adım at. Süreç zaten seni geliştirecek, sana daha iyilerini sunacaktır. 

Etiketler

Yorum Gönder

0 Yorumlar
Yorum Gönder (0)
Our website uses cookies to enhance your experience. Learn More
Accept !