Kaliteli Bir Blog Yazısı Nasıl Yazılır?

4

 

blog

Bloğunuzu yönetmenin en zaman alan kısmı blog da yayınlayacağınız yazıları yazmaktır. Blog yazınızı yazarken bazı adımlara dikkat etmek daha başarılı yazılar ortaya çıkarmanızı sağlar aynı zamanda ilhamınızın olmadığı günlerde de rahat etmenize olanak tanır.

Kolay tüketilebilen içerikler üretin.

Blog yazılarınızın uzun olmasına değil kolay okunabilmesine odaklanın. Blog yazısı açısından kolay okunurluk, okuyucuların sitenizde geçirdiği zamanı uzatır. Numaralandırılmış listeleri, madde işaretlerini ve alt başıkları yazılarınızda kullanmayı ihmal etmeyin bunları metne eşit bir şekilde konumlandırın. Bunu yapmanız blog yazınızın arama motoru optimizasyonuna da olumlu şekilde yansıyacaktır. Anahtar kelimeyi fazlaca kullanmak yerine ilgili terimlere yönelin.

İlgi çekici görseller kullanın.

İlgi çekici görseller kullanmak blog yazınıza değer katar aynı zamanda yazınızı daha ulaşabilir hale getirir.

Unsplash ya da Pixabay gibi birçok web sitesinden orijinal, atıfta bulunmanıza gerek olmayan, ücretsiz görsellere erişim sağlayabilirsiniz.

Paragraflarınızı kısa tutun.

Cümlelerinizi kısa ve öz yazmaya özen gösterin. Paragraflarınızı 2 ila 5 cümle aralığında tutarak yazılarınızın okunurluğunu arttırabilirsiniz.

Kelime sayısı standartlarına uyun.

Bloğunuzda ihtiyaçlarınıza göre kısa ya da uzun içerik çıkarmak tamamen size kalmış. Ancak şuna da dikkat etmelisiniz: Google arama sonuçlarında yüksek görünürlük elde eden yazılar 1140 ila 1285 sözcük arasındadır. Kısa blog yazılarının okunması daha kolay olacağı gibi akılda kalması da daha kolaydır.

İlgi çekici bir başlık bulun.

Başlığınız hem ilgi çekici olmalı aynı zamanda anahtar kelimenizi de doğrudan yansıtmalıdır. Bunun yanı sıra seçeceğiniz başlık okuyucularınızı sayfanıza yönlendirecek kadar ilgi çekici olmalıdır.

Güvendiğiniz kaynaklardan alıntılamalar yapın.

Bu sayede hem yazınızın güvenirliliğini arttırmış olacaksınız hem de daha özenli bir yazı ortaya çıkaracaksınız.

Titiz bir planlama yapın.

İyi bir blog yazısı yazmak istiyorsanız planlamayı özenle yapmalısınız. İlk olarak kendinize konu başlığı seçin. Her zaman için genel geçer ve güncel başlıklar tercih edin. Yazınız için bir taslak hazırlayın. Konunuzun sınırlarını belirleyin ve bu sınırlar dahilinde sürece girişin. Yazınızın iskeletini inşa edin, araştırın, notlar alın, fikirlerinizi metne dönüştürün. Yazılarınızla tutarlı alt bölümler oluşturup bu alt bölümleri doldurun. Giriş veya özet kısmı okuyucunun en çok dikkatini çeken, o yazıyı okumasını sağlayan kısım olduğu için metninizi tamamladıktan sonra bu kısımları oluşturabilirsiniz.

En son aşamada yazınızı birkaç kez baştan sona okuyun, değerlendirme yapın. Düzeltilmesi gereken yerler varsa düzeltin. İmkânınız varsa bu işlerden anlayan birine yazınızı okuması için ricada bulunabilirsiniz. Bu aşamaları gerçekleştirerek daha kaliteli yazılar üretebilirsiniz.

 

 

 


Etiketler

Yorum Gönder

4 Yorumlar
 1. teşekkürler, ben okuduğum yazılarda yazım kurallarına uyulmuyorsa pek zevk alamıyorum mesela... güzel bir bloğunuz var, başarılar dilerim. :)

  YanıtlaSil
 2. 500 kelimeyi geçmiyom ben :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Daha az kelimeli yazılar daha çok akılda kalıcı oluyor. Genelde bende geçmiyorum, geçmemeye de çalışıyorum.

   Sil
Yorum Gönder
Our website uses cookies to enhance your experience. Learn More
Accept !