Kendinizi İyi Hissetmenizi Sağlayacak 10 Etkili Yöntem

6

 

sevgi

İş veya okul hayatında karşılaşılan sorunlar, aile içerisindeki gerginlikler, ikili ilişkilerde yaşanan problemler, ekonomik güçlükler, ülke gündemindeki can sıkıcı haberler ve yaşanan daha birçok olumsuzluk. Hepimiz zaman zaman benzer sorunlarla karşılaşıyoruz. İstemesek de modumuz düşüyor.  Ne yazık ki hayat bu olumsuzluklarla devam ediyor. Bu kötü durumları ortadan kaldırmamız mümkün değil ancak modumuz düştüğünde kendimizi daha iyi hissetmek için elbette bireyler yapabiliriz.

1. Beklenti içerisinde olmayın.

Kişisel konularda insanlardan beklenti içine girmeniz size zarar verebilir. Kendinizle ilgili konuları kendiniz çözmeye çalışın. Ebetteki yardıma ihtiyaç duyabilirsiniz ancak bu yardımlar gerçekleşmediğinde ne yapabilirsiniz konusunda bir b planınız olsun. Beklentileriniz karşılanmadığı durumlarda hayal kırıklığına uğramayın.

2.Hayır demeyi öğrenin.

Bir şeyi yapmak, bir yere gitmek, bir görevi üstlenmek mi istemiyorsunuz? Cevap çok basit “hayır” deyin.

Hayır demeyi öğrenmek için evetlerin acısını çekmeyi beklemeyin. Bana kırılır, üzülür, benimle küser diye istemediğiniz şeylere evet demeyin. Duygularınızla değil, mantığınızla karar verin.

3. Odaklanın.

Yaşadığınız olumsuz şeylere takılı kalmayın. Sürekli olarak düşünmek zihninizi yoracak, konsantrasyonunuzu azaltacaktır. O an yemek yapıyorsanız ona odaklanır. Bu işiniz de olabilir, yemek yapmak gibi hobiniz de olabilir. Anda kalmaya özen gösterin.

4. Ertelemeyin.

Yaptığınız planları ertelemekten kaçının. Kendinize koyduğunuz planları gerçekleştirmiş olduğunuzu görmek özgüveninizi olumlu yönden etkileyecektir. Planlarınızı erteledikçe yapmak istediğiniz şeyler hem birikecek hem de bu planları yapmaya başlamak çok daha zor hale gelecektir.

5. Hayatı kolaylaştırmanın yollarını arayın.

Kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak bir diğer yöntemde hayatınızı kolaylaştıracak yollar bulmaktır. Hayatınızı kolaylaştırmak için neler yapabilirsiniz? Bunları araştırın. Örneğin bu kolaylık, mutfakta yapacağınız 20 dakikalık bir işi 10 dakikada yapmanızı sağlayacak bir yöntemde olabilir.

6. Kendinize başardıklarınızı hatırlatın.

Başardığınız hedeflerinizi, kendinizle gururlandığınız zamanları hatırlayın. Bir zamanlar asla başaramam, bu işin içinden çıkamam dediğiniz işlerden nasıl bugüne geldiğinizi anımsayın. Kendinize başardıklarınızı hatırlattığınızda aslında ne kadar çok şeyi başarmış olduğunuzun farkında olarak kendinizden daha emin bir şekilde hayatınıza devam edeceksiniz.

7. Değişiklik yapın.

Kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak yöntemlerden birisi de değişiklik yapmaktır. Ufak tefek değişiklikler yapmak belki de büyük değişiklik yapmak size çok yararlı gelecektir. Saçınızı kestirmek, boyatmak, her zamanki tarzınızdan biraz daha farklı giyinmek gibi küçük değişikliklere veya mekân değiştirmek, etrafınızdaki insanları değiştirmek gibi büyük değişikliklere de ihtiyacınız olabilir.

8. Ağlayın.

Eğer içinizden ağlamak geliyorsa ağlayın. Ağlamak sizi rahatlatacak negatif düşünceler göz yaşlarınızla birlikte sizden uzaklaşacaktır.

9. Gereksiz yüklerden kurtulun.

Size yük olan bir eşya, bir görev, bir insan olabilir. Size yük olan eşya neden hala sizinle kalsın? Üzerinizde ağırlık hissettiren bir görevi neden yaparak kurtulmuyorsunuz? Size yük olan bir insanla neden hala sık iletişim halindesiniz?

Yüklerinizden kurtulduğunuzda kendinizi oldukça rahatlamış hissedeceksiniz.

10. İyilik yapın.

Küçük bir iyilik yapmak hatta iyilik girişiminde bulunmak bile insanın kendini daha iyi hissetmesini sağlar. İyilik yapmanın gücüne inanın. Elinizden geldiğince, fırsatlar elverdiğince iyilikte bulunun.

 


Etiketler

Yorum Gönder

6 Yorumlar
 1. Çok güzel bir yazı olmuş elinize sağlık;

  YanıtlaSil
 2. Gayet güzel bir öneri listesi olmuş, emeğine sağlık. :)
  1.maddede yazan beklentileri esnetmek bence çok önemli ve bir o kadar da zor. Bunun üstüne bir yazı yazarsanız merakla okurum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, benimde yazmak istediğim konular arasında beklentileri esnetebilmek, beklenti içerisinde girmemek ve hayal kırıklığı yaşamamak..

   Sil
 3. güzeeel, 1 ve 2 ve 10 bencesi çok önemliiii :)

  YanıtlaSil
Yorum Gönder
Our website uses cookies to enhance your experience. Learn More
Accept !