Sınıf Yönetimi Modelleri

2

 

okul

Öğretmenin sınıfını yönetirken kendisine baz aldığı yapılardır. Sınıf yönetimi modelleri öğretmenin; öğretimini, tavırlarını, davranışlarını şekillendirmektedir.

Tepkisel (Reactive) Model
Olay gerçekleştiği andan sonra tepki vermeye dayalı bir yaklaşımdır. İstendik davranışları ödüllendirme, istenmedik davranışları cezalandırma sistemi uygulanır. Böyle bir yaklaşımın kullanıldığı sınıfta korku duygusu hâkim olmaktadır. Önerilen bir sınıf yönetimi modeli değildir. Burada temel sıkıntı yaratan nokta ise öğretmenin tavırlarının gruba değil bireye yönelik olmasıdır. Tepkisel model olanaklar ölçüsünde kullanılmamalıdır. Tepkisel modelin kullanıldığı bir ortamda fikirler “ya yanlışsa ya öğretmen bana kızarsa” korkusuyla rahatlıkla ifade edilemez.
Tepkisel modelin kullanılmasının uygun görüldüğü durumlarda söz konusudur. Sınıf kuralları henüz oturmadıysa, bir karmaşa hakimse kurallar oturana kadar bu model mecburi olarak kullanılmalıdır. Ancak öğrenciler ne yapıp ne yapmaması gerektiğini öğrendikten sonra bu yöntem terk edilmelidir.

Gelişimsel (Developmental) Model
Her yönden öğrencinin gelişim düzeyini merkeze alan bir yaklaşımdır. Her gelişim düzeyine göre farklı öğretim yöntemlerinin kullanılması gerektiğinden dolayı bu model tercih edilmektedir. Sınıflar oluşturulurken de bu nedenle benzer gelişim düzeyine sahip olan çocuklar aynı ortama konurlar.

Önlemsel (Proactive) Model
Tepkisel modelin tersi niteliğinde bir modeldir. Olay gerçekleşmeden önce önlem almaya dayanan bir yaklaşımdır. Olay gerçekleştikten sonra bazı şeyleri yapmak için geç kalınabilmekte, geriye alamayacağınız sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Bir öğretmen bazı olası olayları öngörüp önlemler alıyorsa önlemsel sınıf yönetimi modelini izliyordur. Örneğin, konuşabilecek iki çocuğu yan yana oturtmamak, ders planını hazırlarken öğrencilerin anlamayacağını öngörüp b planı yapmak, güneş gelme ihtimaline karşı perdeyi önceden kapatmak gibi davranışlarda bulunan öğretmenin önlemsel modeli uyguladığını söyleyebiliriz.

Bütünsel Model
Çağdaş sınıf yönetimi modelidir. Bir modeli benimsemek insanı yanıltabilir. Önlemsel ve gelişimsel modelden vazgeçilmesi mümkün değildir, gerektiği durumlarda da tepkisel model kullanılmalıdır. Bütünsel model gereken yerde gereken model ile sınıfı yönetmemiz gerektiğini vurgulayan bir modeldir.
 

Etiketler

Yorum Gönder

2 Yorumlar
  1. gelişimsel modeli uygun buluyorum :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Günümüzde sınıfın durumuna göre kullanılacak yöntemin de değişebileceğini bu nedenle de bütünsel modelin tercih edilmesi gerektiğini düşünen görüş benimseniyor.

      Sil
Yorum Gönder
Our website uses cookies to enhance your experience. Learn More
Accept !