1 Milyar Dolarlık Sabah Rutini

14

 


1 milyon dolarlık sabah rutini, dünyaca ünlü iş adamlarının günlük rutinlerini araştırırken ortaya çıkmıştır. Kimileri yokluk içinde kimileri ise ağzında gümüş kaşıkla dünyaya gelse de onların bu kadar başarılı olmalarının ortak noktası günlük rutinleri. Dünyanın çok farklı yerlerinde yaşayan bu insanların rutinleri neredeyse birbiriyle aynı.

Yapılan araştırmalara göre sabah saatlerinde insanların öz denetimi en yüksek seviyede. Bir sabah rutinine sahip olmak gün içerisindeki enerji seviyesini de etkilediği için büyük önem taşıyor.

Bahsedeceğimiz dünyaca ünlü bu isimlerin neredeyse tamamı aynı saatte uyuyor, aynı miktarda spor yapıyor. Bu iş adamları 7-8 saatlik gece uykusunun alınması gerektiğine dikkat çekiyorlar. Güne erken başlamanın birçok faydasını gördüklerini söyleyen bu isimler arasında devlet başkanlarından, kuruluş sahiplerine kadar çok farklı isimler yer alıyor.

Richard Branson (Virgin şirketler grubunun CEO’su): Richard Branson kahvaltısını ve sporunu yaptıktan sonra gününü planlayıp, maillerini kontrol ediyor. Kahvaltı öğününü atlamamak ve en 1 saati spor yaparak geçirmek tüm iş adamlarının değişmez sabah rutini. Sabah rutini oluştururken bireysel öncelikler göz önüne alınmalı. Hayatınızda mail okuma zorunluğunuz yoksa kendinize uygun bir madde ekleyebilirsiniz.

Mark Zuckerberg (Facebook’un kurucusu): sabah rutininde sınırları zorlayan Zuckerberg kıyafet seçerken harcanan zamanı ve stresi azaltmak için her gün aynı ya da benzer kıyafeti giyiyor. Farklı kıyafetlerden vazgeçemeyenler için kıyafetlere bir gün önceden karar vermek ve hazırlamak da sabah stresini azaltmanın yollarından birisi.

Barack Obama (ABD’nin 44. Devlet Başkanı): Barack Obama “Ailenle kahvaltının tadını çıkar” diyerek aile ile kahvaltı yapmanın önemini vurguluyor. Yoğun çalışma temposuna sahip bir devlet başkanı keyifli bir aile kahvaltısı yapacak vakti buluyorsa bizlerinde telefonlarımıza bakmak yerine ailecek kahvaltı yapmayı önemsememiz gerekiyor demektir. Önde gelen bu isimlerinin hayatları incelendiğinde aile yaşamına verdikleri önem yadsınamaz. Koşulsuz sevgiden ve sıcak muhabbetten alınan enerji tüm hayatı olumlu yönde etkileyecektir.

Andrew Yang (Venture For America Kurucusu): Andrew Yang sabahları pozitif enerjisini arttırmak için şükrettiği şeylerin listesini okuyor, olumsuz şeylere odaklanmak yerine hayatın getirdiği güzelliklerine tutunuyor.

Yapılan araştırmalara göre, güne erken başlayanlar hayata karşı daha azimli oluyor. Bu da onları daha tatminkâr kılıyor. Sabah rutinine erken uyanmayı ekleyenlerde kötü alışkanlıklara da az rastlanmakta. Güne geç başlayanlar ise depresyon, kaygı bozukluğu gibi problemlerle daha fazla karşı karşıya kalıyor.

 


Etiketler

Yorum Gönder

14 Yorumlar
 1. Sağlıklı rutinlere sahip olmak birkaç sıfır önde tutuyor insanları o zaman, bu konuya yoğunlaşacağım. Teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil
 2. Ne kadar doğru bilgiler bunlar.Malesef ben başaramıyorum. Hergün yeni kıyafet giymek zorundayım ve planlamadigim için de işe geç kalıyorum:)Sizi takibe alıyorum;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çabalayarak, ve kendimize zaman tanıyarak mutlaka başarabiliriz. Teşekkür ederim :)

   Sil
 3. Doğru bir bakış açısı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Kesinlikle katılıyorum. Hatta bunun hakkında günlük ritüeller diye de bir kitap var. Tavsiye ederim.

  YanıtlaSil
 4. Sanırım günümüz Turkiye'sinde pozitif kalabilmek icin Andrew Yang gibi yalnizca sabahları sukrettigimiz seylerin listesini okumak yerine akşamları bir daha bunun ustunden geçmeliyiz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle, yaşadığımız bu günlerde tek sefer yeterli gelmeyecek gibi.

   Sil
 5. Evet güne geç başlamak, gün boyu motivasyonsuz olmakla eş değer.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bana da öyle geliyor. Güne erken başlayıp işleri hallettiğini görmek çok büyük motivasyon sağlıyor insana.

   Sil
 6. İnsanın kendi patronu olmayı başardığında gerçekleşebilecek olaylar dizisine değinmeniz yerinde olmuş. Bir rutine sadık kalmak ne güzel bir şeydir. Bizler hayatımıza sığdırdığımız rutinler kadar zenginiz :)

  Ellerinize sağlık, esenle kalın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Katılıyorum size, rutinler çok önemli bir yere sahip hayatımızda. Düzenli rutinlere sahip olmak stres seviyemizi azaltmaya, değişikliklerle başa çıkmamızı sağlamaya ve daha mutlu hissetmemize olanak tanıyor.

   Sil
 7. Takibe aldım blogunuzu :)

  YanıtlaSil
 8. eveeet sabah güne erken başlamak çok keyifli ve faydalı tabiside ama herkes işteyken öğlene dek uyumak da çok keyifli :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle öyle, birde yağmur yağıyorsa daha da keyifli oluyor.

   Sil
Yorum Gönder
Our website uses cookies to enhance your experience. Learn More
Accept !