10 Adımda Sağlıklı Bir İletişim Kurun!

10

 


Bugün birçoğumuzun yaşadığı problemlerden birisi de sağlıklı iletişim kuramama. Gerek sosyal çevremizde gerekse iş ortamımızda birbirimizi anlamak için çaba sarf etmiyor, konuşma sırasının kendimize geçmesi için can atıyoruz.

Daha sağlıklı bir iletişim kurmak için neler yapabiliriz gelin birlikte göz atalım.

1. Saygı Duyma

Karşı tarafın düşüncelerine, kendine saygı duymak sağlıklı bir iletişim açısından oldukça önemlidir. Saygı duymak oldukça önemlidir çünkü bireyin, kendini topluma kabul ettirebilmesi için düşünce ve davranışa saygı duyma eylemini gerçekleştirmesi gerekir.

2. Kendinin Farkına Varma/Öz Farkındalık

Kişi bir şeyi neden yaptığını anlamlandırabiliyor ve açıklayabiliyorsa kendinin farkında demektir. Öz farkındalık sahibi kişi kendini tanıdığı için kurduğu iletişim daha sağlıklı olacaktır.

3. Kendini Açmak ve Doğru İfade etmek

Kendini açma kişinin; mutluluklarını, üzüntülerini, değer verdiklerini, kırıldıklarını karşısındaki kişilerle paylaşmasıdır. Kişinin kendisini karşı tarafa açmasındaki en önemli kriter ise güven duygusudur. Sağlıklı bir iletişim için iki taraf arasında güven duygusunun sağlanması gerekir.

4. Karşıdakini Etkin ve İlgiyle Dinlemek

İnsan yaşamında konuşmak kadar dinlemenin de önemli bir yeri vardır. Sağlıklı bir iletişim kurabilmenin temelinde iyi bir dinleyici olmak yatar. Etkin ve ilgiyle dinleyen kişi düzenli olarak karşıdaki kişiye geribildirim gönderir. Geri bildirimlerin oluşmadığı bir iletişimde etkin dinlemekten söz edilemez.  Böyle bir iletişim sağlıklı bir iletişim olmaktan uzaklaşır, konuşulan şeylerinde kalitesi azalır. İletişimde etkin dinlemeden söz edebilmek için kişinin içten bir ilgi göstermesi de beklenir.

5. Sözsüz İletişim Unsurlarını Doğru Kullanabilme

İletişimin sözsüz unsurları olan jest ve mimikler de karşı taraf üzerinde konuşma kadar önem taşır. Sözsüz iletişim unsurlarını doğru kullanarak, konuşmamızı destekleyebilir, güçlendirebilirsiniz. Ancak şuna da dikkat etmeliyiz; sözlü iletişim unsurları ile sözsüz iletişim unsurları arasında bir uyum sağlanmalıdır.

6. Eleştirilere Karşı Açık Olmak

Doğru eleştirilere her zaman açık olmalıyız. Yapılan eleştirileri umursamamak, kızmak, öfkelenmek iletişimi olumsuz etkiler. Kırıcı, aşağılayıcı olmadan yapılan eleştirilere karşı olumlu tavırlar sergilemek iletişimi güçlendirir.

7. Saydam Davranma ve Maske Takmama

Sağlıklı bir İletişim kurmanın olmazsa olmazlarından biri de saydamlıktır. Saydam davranmak karşımızdaki kişiye; doğru, dürüst, samimiyetle yaklaşmaktır. Kurgulardan oluşan, gizli mesajlar barındıran bir iletişimin içinde olmak, farklı rollere bürünmek, maske takmak iletişimi oldukça olumsuz etkiler.

Tüm bu rollere bürünmenin altında ise kişinin başkaları tarafından kabul edilmeme veya dışlanma korkusu yatar. Kişiler bu tür korkular nedeni ile saydam davranmaktan uzaklaşabilir veya sosyal maske ile iletişim becerileri kurmaya yönelebilirler. Tüm bu olumsuzluklarla başa çıkmanın birinci kuralı kişinin kendisi ile barışık olması ve kendini tanımasıdır. Etkili iletişim becerileri için kişiler arası ilişkilerde saydamlık ve maske takmadan iletişim becerileri kurmak önem taşır çünkü istenilmeyen ve gelişigüzel saydam davranmak da sağlıklı bir iletişim kurmak demek değildir.

8. Somut Konuşma

Net, açık, anlaşılır, belirsizliklerden uzak şekilde konuşmak anlaşılmamanın, yanlış anlaşılmaların önüne geçecektir. Etkili iletişim işin karmaşık, bilinmeyen ifadelerden uzak durulmalıdır.

9. Empati Kurmak

Empati kurmak, kişinin kendisini karşısındakinin yerine koyabilmesi, onun duygu ve düşüncelerini anlayabilmesidir. Kişi olaylara karşısındaki kişinin bakış açısından baktığında onunla daha sağlıklı bir iletişim kurma olasılığı artacaktır.

10. Ben Dili ve Sen Dili

Sen dili dinleyen kişide yargılanma, suçlanma, tehdit edilme hisleri uyandıran bir dildir. Ben dili ise kişiye konuşmak, kendini anlatmak için fırsat tanır. Ben dili doğrudan kişiye değil davranışa yöneliktir, sen dili ise direk kişiyi hedef alır.  Sen dili ile kurulan iletişim karşıdaki kişinin kırılmasına, üzülmesine neden olabilir. Sağlıklı iletişim kurmak için sen dili yerine ben dili tercih edilmelidir.


Etiketler

Yorum Gönder

10 Yorumlar
 1. eleştirilere açık olamıyorsa bir insan çok yazık gerçekten, eleştiri kaldıramayan blog yazarları ise çok komik... :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle katılıyorum. Ancak kırıcı, hakaret boyutunda eleştiriler yerine yapıcı, değer katıcı eleştiriler yapmakta çok önemli.

   Sil
 2. Bu yazı tam anlamıyla çok iyi iletişim konusunda pek iyi değilim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Geliştirmek sizin elinizde :)

   Sil
 3. Bilgilendirici bir yazı olmuş, kaleminize sağlık.
  Ben dili kullanımını oturtmak ve alışkanlık haline getirmek için bir alıştırma önermek istiyorum: sen dili kullandığımız durumlari düşünüp onun yerine ne söyleyebileceğimizi bir kâğıda yazabiliriz. Yazıya dökmek hem somutlaştırır hem de ben dili üstünde daha çok düşünmeye sevk edebilir diye düşünüyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tavsiyeniz için çok teşekkürler, çok faydalı bir alıştırma olacağına eminim.

   Sil
 4. hepsini bir başlık altında '' anlayış '' olarak dile getirebiliriz. Başlıklarda beyan ettiğiniz konulara epey uzak bir toplum olduğumuzdan kıssadan hisse yaptım.

  güzel konuya değinmişsiniz, teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok haklısınız anlayış başlığı altında toplayabiliriz. En büyük problemlerden birisi, karşımızdaki kişiye anlayışla yaklaşamamamız. Değerli çıkarımınız için ben teşekkür ederim.

   Sil
 5. Böyle yazılar gerçekten güzel tespit ve çözümleri üretiyor bunda hemfikiriz, sadece toplum bireyleri "empati" yeteneğini ya kaybettiler ya tamamen bilinçlerinden kazıyıp tırpanladılar. Yoksa bu kadar iç içe yaşayıp bu kadar birbirimizden uzak kalışımızın sebeplerini sürekli irdeliyor olmazdık

  YanıtlaSil
 6. bizim ülkede en iyi iletişim, hiç konuşmamak :)

  YanıtlaSil
Yorum Gönder
Our website uses cookies to enhance your experience. Learn More
Accept !