Büyük Markaların En Çok Kullandığı Manipülasyon Teknikleri

16

 

marka

Hiç mağazaya gittiğinizde kendinizi aklınızda olmayan bir şey alırken bulduğunuz oldu mu? Ya da zamanın siz fark etmeden nasıl da akıp geçtiğine şahit olduğunuz? Bu tür durumlarla sıkılıkla karşılaşmamızın nedeni bizleri manipüle eden satış mağazaları. Büyük markaların kullandıkları manipülasyon teknikliklerini siz de bilir ve farkına varırsanız tuzağa düşme olasılığınız azalır.

1. Hiçbir AVM De Saat Yoktur

AVM’ler vakitten haberinizin olmaması için saat kullanmazlar. Saati hala erken zannederek dolaşmaya devam ettiğinizde vakit geç olmuş olabilir.

2. AVM’ler Gün Işığı Almayacak Şekilde Tasarlanmıştır

Çoğu AVM nin tasarımı gün ışığı almayacak şekilde tasarlanmış ve fazlaca yapay aydınlatma kullanılmıştır. Böylelikle havanın kararıp kararmadığının farkına varmadığınız için alışverişinize devam edersiniz.

3. Müzikler Daima Hızlıdır

Mağazalar düşünmeden, hızlı bir şekilde alışveriş yapmanızı isterler. Beğenmeli, almalı ve gitmelisiniz bunu sağlamak için de hızlı müzikleri kullanırlar.

4. Çoğu Satış Mağazasının Kapısı Tamamen Açıktır.

Çoğu mağazanın kapılarının tamamen açık olmasının da bir nedeni vardır. Kapıların tamamen açık olması bilinçaltımıza herkesin oraya girebileceği, her bütçeye uygun olduğu ve pahalı olmadığı mesajını gönderir.

5) Kıtlık Psikolojisi

İnsanoğlu yapısı gereği eksik kalma korkusu yaşar. Bu korku atalarımızdan genetik olarak bizlere geçmiştir. Ya kalmazsa ya alamazsam gibi içgüdülerimiz bu psikolojiden kaynaklanır. Mağazalarda bu durumun farkındadırlar ve oldukça iyi kullanırlar.  M&M markası mavi şekerleri artık üretmeyeceğiz, piyasa sürdüklerimiz son mavi şekerler son kez almak isteyenler alabilir açıklamasında bulunarak kıtlık psikolojisinden yararlanmış ve satışlarını başarılı şekilde arttırmıştır.

Zara ise diğer mağazalardan farklı olarak sezonlarını mevsime göre değil iki haftada bir değiştirmekte. Bu da insanlara bu ürün bir daha geldiğimde mağazada olmayacak, şimdi almalıyım düşüncesini yaratarak manipüle ediyor.

6) Topluluk Oluşturmak

Topluluk oluşturma tekniğini en çok kullanan markalardan birisi de apple. Apple mağazasına gittiğinizde kimsenin size bir ürünü alın diye yalvarmadığını, görevlilerin peşinden kendinizin koşması gerektiğini fark etmişsinizdir. Burada yaratılan algı “biz bir topluluğuz, aileyiz sende çabala ve bize dahil ol” algısıdır. Apple topluluğuna dahil olmak için bir ürünü satın aldığınızda amaçlarına ulaşmış olacaklardır.

Etiketler

Yorum Gönder

16 Yorumlar
 1. bu şehirde bulunan tek avm, saat de olsa pencere de olsa fark etmez çok ^^ yaptıkları bu taktikler insanlar üzerinde işe yarıyor, daha beter şeyler yapan başka oluşumlar da var, medyada olanlar gibi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle katılıyorum. Medya kuruluşları çok daha etkili manipülasyon stratejileri kullanıyorlar. Stratejilerinin farkına varmak ise oldukça güç bir hal alıyor.

   Sil
 2. Yürüyen merdiven yönlerini değiştiriyorlar bi de periyodik olarak. Her gidişinde yeniden gitmişsin gibi ol, başka mağazaları da gör diye. :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hiç bilmiyordum. Öğrenmis oldum. Tesekkurler:)

   Sil
 3. Evet ve tum bu manipulasyon teknikleri sayesinde gayet basariyla insanlari yonlendiriyorlar. Ayrica markalarin sloganlari da kiuafet satmanin otesinde deger ve kişilik sattigini iddia eden cinsten. Mesela "Bir suru tasarim var ama sen neredesin? Tarzini belirle. Biz boyle birlikte guzeliz." gibi seylerle hem suru psikolojisi hem de bir kimlik pazarlayarak reklamlarini yapiyorlar. Urunlerinin kalitesinden bahsetmiyorlar. Iste bu yuzden herkesin medya okuryazari olmasi, bu tur yonlendirmelerin bilincinde olmasini saglayacagi icin onem arz etmektedir.

  YanıtlaSil
 4. insanları hızlı tüketime iten teknikler, teşekkürler:)

  YanıtlaSil
 5. Çok güzel bir bilgilendirme teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 6. Ne kadar doğru bilgiler, teşekkürler
  Daha çok dikkat etmeliyiz.

  YanıtlaSil
 7. Reklam ve pazarlamada toplum psikolojisi ve sosyolojisinin unsurları kullanılıyor. İnsanlar farkına varmadan pazarlama tekniklerinin kurbanı oluyor:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle, reklam ve pazarlama sektörleri tarafından bu bilimler çok iyi biliniyor ve oldukça iyi şekilde yararlanılıyor. Bizde bu tekniklerin farkına vararak kurban rolünden kurtulabiliriz.

   Sil
 8. Avm ve apple kısmı ilgimi çekti. Biz bireylerin meta olarak görünmesi gurur kırıcı. Alışveriş mantığı açısından aklıma şu geldi, 19,95 gibi küsüratlı fiyat etiketlerinin satış oranlarını yükseltmesi hakkında bir yazı kaleme alırsan sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öneriniz için teşekkür ederim, araştıracağım.

   Sil
 9. hımm bu yazını çok sevdim, saol yaa, bir ara bu yazını bloguma koyayım da görsünler :)

  YanıtlaSil
Yorum Gönder
Our website uses cookies to enhance your experience. Learn More
Accept !