Kendi Kendine Yetebilen İnsanların 7 Özelliği

5

 

insan

Kendi kendine yetebilen, hayata karşı dik ve güçlü duruş sergileyen insanları anlamak için önce onların hayata bakış açılarını anlamak gerekir. Bu yazımda sizlere kendi kendine yetebilen insanların 7 özelliğinden bahsedeceğim.

1- Sorunlarının üstesinden gelir.

Kendi kendine yetebilen insanlar, hayatın iyi tarafları olduğu kadar kötü taraflarının da olduğunun farkındadırlar. Karşılaştıkları sorunları üstlenir, çözüme kavuşturmak için çabalarlar.

2- Başkalarına bağımlı değildir.

Mutlu olmak, eğlenmek, hayatın tadını çıkarmak için başkalarına ihtiyaç duymazlar.  Hayatında olan insanlara değer verir, onlarla güzel vakit geçirir ancak onlar olmadan bazı şeyleri yapmayacağı hissine kapılmaz. Canı isterse kendi kendine kahve içmeye, sinemaya, tiyatroya da gidebilir, yurt dışı seyahatine de çıkabilir.

3- Çok fazla arkadaşa ihtiyaç duymaz.

Onu sıkıntıya sokacak, üzecek, değersiz hissettirecek kişiler yerine nitelikli, değerli hissettiren, yanında iyi hissettiği kişilerle arkadaşlık kurar.  Zamanını değerli bulduğu, ona olumlu şeyler katacağını düşündüğü kişiler ile geçirir.

4- Zamanının değerini bilir.

Zamanını, enerjisini nasıl iyi kullanabileceğini keşfetmiştir. Gününü etkin kullanır. Kendisine, arkadaşlarına, ailesine, çalışmasına, dinlenmesine ayıracağı zamanları dengelemiştir. Her şeye yeterince vakti vardır, zamansızlıktan şikayetçi değildir.

5- Parasını doğru yönetir.

Kendi kendine yetebilen insanların bir diğer özelliği ise paralarını doğru yönetmeleridir. Paranın işlevselliğinin farkında olduğu kadar paranın araç konumunda olduğunun da farkındadırlar. Para onları değil, onlar parayı yönetir.

6- İlham vericidir.

Kendi kendilerine yetebilen insanların bir hayat amacı vardır. Potansiyellerini bu amaçlarını gerçekleştirmek için kullanırlar. Hayata bakış açısıyla, duruşuyla, tavırlarıyla başkalarına ilham kaynağı olur. Kendi içsel motivasyonunu korur, hayata pozitif perspektiften bakar.

 7- Önceliği kendisidir.

Kendi kendine yetebilen bir insanın öncelik sıralamasında ilk sırada kendisi yer alır. Bu bencillik olarak algılanmamalıdır. Kendini değersiz hissettirecek, önüne engel koyacak insanlara zamanını harcamaz. Zamanının ne kadar kıymetli olduğunun bilincindedir.

Kendi kendine yetebilmek yalnızlığı seçmek, hayatı tek başına geçirmek demek değildir. Başkalarına muhtaç kalmadan, mecbur olmadan boyun eğmeden, birilerine bağımlı hissetmeden kendine yetebilmek anlamına gelir. Birisi tarafından sürekli onaylanma ihtiyacı hissetmezler. Yaptıklarının bilincinde, kendisinin ne kadar değerli ve özel olduğunun farkındadır. Kendi kendini takdir etmeyi bilir.


Etiketler

Yorum Gönder

5 Yorumlar
 1. Kendi kendime yetebiliyorum, ama önceliğim kesinlie kendim olamıyor ve bu durum bana bazen problemler açıyor...

  YanıtlaSil
 2. Son maddedeki "Önceliği kendisidir." kısmı sizin de dediğiniz gibi bencillik olarak algılanabiliyor en başta, özellikle de bazı kültürlerde ancak kendini aydınlatamayan bir insan, çevresine de ışık saçamaz. Erich Fromm, Sevme Sanatı kitabında kendini sevemeyen bir insanın başkasını sevemeyeceğini söylüyordu, bana onu hatırlattı o madde.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle katılıyorum size, kendisini aydınlatamayan insan çevresine ışık saçamaz.

   Sil
 3. hem yeterek hem de yalnız yaşamak büyük huzur ve mutluluk yaaaa :)

  YanıtlaSil
Yorum Gönder
Our website uses cookies to enhance your experience. Learn More
Accept !