Nasıl Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanılır?

36

 

kitap

Ülke olarak kitap okuma alışkanlığımız maalesef ki çok düşük bir düzeyde.  Kitap okumak eleştirel düşünmemiz, sorgulama yapabilmemiz, muhakeme becerilerimizin gelişmesi açısından oldukça önemlidir. Kitap okumayan bireyler, bu tür becerilerinde gelişme sağlayamayacaklardır. 

İlginizi çeken kitaplara başlayın.

Kitap okumaya başlamayı egzersize başlamak gibi düşünebilirsiniz. Nasıl zor hareketlerden başlamak kaslarınızı ağrıtacak ve sizin vazgeçmenize sebep olacaksa fazla bilimsel, teknik terimlerle yazılmış bir kitapta sizin vazgeçmenize neden olabilir. Unutmayın yolun başındasınız ve bir alışkanlık kazanmaya çalışıyorsunuz. Teknik terimlerle dolu, akademik dille yazılmış, ilgi alanınızın dışında kitaplar alışkanlık kazanmanızın önünde engel olabilir.

Yanınızda hep bir kitap olsun.

Gün içerisinde çok yoğunluk yaşamadığımız zamanlar olmakta. Boş zamanlarımızın çoğunu telefonumuzla uğraşarak ya da sıkılarak geçiriyoruz. Yanımızda hep bir kitabımız olursa bu tür boşa geçirilen zamanlar verimli kitap okuma saatlerine dönüşebilir. Bu nedenle yanınızda hep bir kitap taşımak bu tür boş zamanlarınızı değerlendirmeniz için çok önemlidir.

50 sayfa kuralını uygulayın.

Bir kitaba 50 sayfa şans ver. 50 sayfa okudun ve hala kitap seni çekmiyorsa, içine almıyorsa şansını başka bir kitapta dene. Kendini başladığım kitabı bitirmeliyim diye zorlama. Kendini zorlaman seni kitap okumaktan soğutabilir. Her kitap sana hitap etmeyebilir. Sana hitap eden, sevdiğin kitapları okuyarak başlamalısın.  

Kararlı olun.

Yeni bir alışkanlık edinmenin en önemli kuralı kararlı olmaktır. Eğer kararlı olmazsak edindiğimiz alışkanlık bir süre sonra hayatımızdan çıkacaktır. Kararlığı sağlamak için de hedeflerimizi makul tutmak önemli. Örneğin günde 2 saat hedef koyarsanız yoğun olduğunuz, kendinizi çok iyi hissetmediğiniz günler bunu erteleme yoluna gidebilirsiniz. Ancak 10 dakika gibi daha makul bir hedefe sahip olduğunuzda bunu gerçekleştirmeniz daha olanaklı olacaktır. Koyduğunuz hedefi bayram- seyran demeden aksatmadan gerçekleştirebilmelisiniz.

Okuyup bitirdiğiniz kitapların listesini tutun.

Bazen bir kitabı bitirdiğimizde bir daha hiç elimize almıyoruz, hatta o kitabı okuduğumuz bile aklımızdan çıkabiliyor. Okuduğunuz kitapların listesini tutmak bitirdiğiniz kitapları sizlere hatırlatacak aynı zamanda motivasyon sağlayacaktır. Kırtasiyelerde, marketlerde çok güzel defterler satılmakta. Bir tane defter edinip okuduğunuz kitapları yazmak aynı zamanda birkaç alıntı eklemek çok işinize yarayacaktır. Defterdeki yazıların çoğaldığını gördükçe çok iyi hissedecek ve motive olacaksınız.


Etiketler

Yorum Gönder

36 Yorumlar
 1. En güzelidir alışkanlıkların belki de:)

  YanıtlaSil
 2. Blogunuz çok güzel ve faydalı. Malesef sosyal medya kullanımı ve daha birçok sebepten kitaplara fazla zaman ayıramıyoruz.Son paylaşımımda blogunuzun linkini verdim:)

  YanıtlaSil
 3. Blogunuz çok başarılı tebrikler

  YanıtlaSil
 4. İnsan gerçekten ilgisini çeken bir kitaba başladığında gerisi geliyor. En azından ben lise 2'de bu şekilde kazandım kitap okuma alışkanlığımı. Güzel tavsiyeler olmuş :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle, bu nedenle de ilk olarak ilgi alanı keşfedilmeli. Teşekkür ederim:)

   Sil
 5. Kitap okuma alışkanlığı kazanmak çok önemli. Bence verdiğiniz adımlar buna kolaylık sağlayacaktır. Ben de bir süredir düzenli bir şekilde her gün okuma alışkanlığı kazandım çok şükür :) Bu güzel paylaşımınız için teşekkürler, çok faydalı olmuş. emeğinize sağlık :) Takip ediyorum artık :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu alışkanlığa sahip olduğunuz için gurur duymalısınız kendinizle. Ben çok teşekkür ederim:)

   Sil
 6. Tavsiyeleriniz çok güzel. Ama bunlar kitap okumak isteyenler için. Okumak istemeyen için kapsül haline getirip yemeklerden önce veya sonra alacaksınız desen faydası yok. Çünkü onlar kitaba karşı olmak için dünyaya gelmişlerdir.
  Düzenli okuma alışkanlığı olanlara imrenirim hep. Çok kitap okudum ama hayatım boyunca düzenli okumak gibi bir alışkanlığım hiç olmadı. Bu saatten sonra da olmaz sanırım.
  Bloğunuzun arayüzünü sevdim. :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok haklısınız önce niyet olmalı. İçinden gelmiyorsa ne yapsa nafile. Hiçbir şey için geç değildir, denemelisiniz bence. Teşekkür ederim:))

   Sil
 7. Benim şahsen en büyük eksikliklerimden biridir. Kendime hatırlatmalar da kurdum ancak çoğu zaman o hatırlatmaları görmezden geldim.

  Teşekkürler tavsiyeler için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Denemekten vazgeçmeyin. Yeterli çabayla edinilemeyecek alışkanlık yoktur.

   Sil
 8. Sizin paylaştığınız yontemlere ek olarak ben de bir şey paylaşmak isterim. Benim işime yarayan bir yöntem de şu: seçtiğim bir kitabı her gün 10 sayfa olacak şekilde okumaya başlıyorum. Bunu günlük yoğunluğa göre 2 güne bir şekilde de uygulayabiliriz diye düşünüyorum. 10 sayfa olunca gözümde büyümüyor ve kitabın kapağını açmak zor gelmiyor. Hatta kaptırıp daha fazla okuduğum da oluyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zaman koymak yerine sayfa sayısı hedefi koymak da işe yarayan bir yöntem kesinlikle. Benimde bu yöntemi uyguladığım zamanlar olmuştu. Uyguladığınız yöntemi bizimle paylaştığınız içinde çok teşekkür ederim.

   Sil
 9. 50 sayfa kuralı kitap okumanın altın kuralı olmalı.
  yıllardır 50 sayfa kuralını uygularım ve beni kendinde tutmayan kitapları çevremdekilere hediye ederim. Değindiğiniz her başlık yerinde olmuş.
  Paylaşımınız için teşekkür ederim, kolay gelsin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok haklısınız 50 sayfa kuralı çok önem taşımakta. Önceden bir kitabı yarım bırakmamak için çok çabalar, o kitabı haftalarca belki aylarca süründürürdüm. Geçen vakitte başka kitaba başlayamaz, zamanımı boşa geçirirdim. Ne mutlu ki size, önceden beri bu kuralı uyguluyormuşsunuz. Ben teşekkür ederim, değerli yorumunuz için.

   Sil
 10. Çok faydalı bir paylaşım, bu konuda ben de bir makale hazırlamıştım. ''Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırma'' başlığı ile belki faydalı olabilir ya da sizin bahsetmediğiniz noktalar o yazıda olabilir. Teşekkürler şule:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mutlaka okuyacağım:)

   Sil
  2. Bilgilendirme için çok teşekkür ederim Şule. yeni bloğum saymuallim.blogspot.com hakkında sizi bilgilendirmek istedim. Ders ders oluşturduğum pratik bilgilerin öğrencilerimize faydalı olabileceğini düşünüyorum. Sevgilerle:)

   Sil
 11. kitap okumayı çok seven birisi olarak son zamanlarda eskisi gibi kitap okuyamadığımdan yakınıyordum, dersler ve ödevler gibi bahanelerin arkasına sığınıyordum :') bu hoş yazınız için teşekkürler en kısa zamanda uygulamaya çalışacağımm <3

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım eski düzeninize en kısa zamanda dönebilirsiniz.

   Sil
 12. Sizin de dediğiniz gibi ne yazık ki ülkece kitap okuma alışkanlığımız düşük. Bence kitap sevgisi de tıpkı hayvan sevgisi gibi çocuğa küçük yaşlarda kazandırılıyor. Ve çocuk diğer yandan çevresini taklit ederek de öğreniyor. Yetişkinlerde ise durum farklılık gösteriyor. Sizin tavsiyeleriniz bu konuda çok yararlı. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dediğiniz gibi kitap sevgisi küçük yaşlarda kazandırılıyor, toplum olarak bilinçli olup çocuklarımıza bu alışkanlığı en başında kazandırmalıyız.

   Sil
 13. Merhaba. Kitap okuma alışkanlığı kazandıracak başlıkları çok iyi özetlemişsin. Emeğine sağlık.
  Her şeyden önce kitap okumanın önemli bir şey olduğunu kabullenmek ve içten içe zorlama olmadan kitap okumayı istemek lazım. Bu da aslında kısmen çocukluğumuzla, yetiştirilme tarzımızla alakalı diye düşünüyorum. Faydalı bir yazı olmuş. Tekrar emeğinize sağlık. Saygılarımla. Vesselam...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok doğru söylüyorsunuz her şeyden önce kabullenmek gerekiyor. Okumanın bize kattıklarını, eğlendirdiğini, rahatlattığını, öğrettiğini kendimize hatırlatmamız bu süreçte faydalı olacaktır. Kesinlikle bende yetiştirilme tarzından da ileri geldiğini düşünüyorum burada da ebeveynlere çok büyük görev düşüyor. Değerli yorumunuz için ben teşekkür ediyorum.

   Sil
 14. Önemli bir konu ve güzel bir yazı. Okumaktan daha önemlisi okuma alışkanlığı edinmek. Gerisi zaten gelir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle okumayı bir alışkanlık haline getirdiğimizde arkasına sığınılacak hiç bir bahaneye gerek duymayacağız. Okuma eylemi zorunluluktan çıkacak, keyifli bir hal alacaktır.

   Sil
 15. Kitabı yarıda bırakırsam kendimi nedense kötü hissediyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu maalesef ki bende de var. Ancak kendimi kitap okumaktan uzaklaştırmamak, hızımı düşürmemek adına yarıda bırakmayı tercih ediyorum.

   Sil
 16. çok güzeldiiiii :) ben de mutlaka yanımda kitap taşırım, yolda metroda kafede, her yerde okurum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende taşıyorum, zamanı işlevsel kullanmak adına çok faydalı oluyor gerçekten kitap taşımak.

   Sil
 17. ben bir kitap kurduyum annem de öyle ama kızım da tam başarılı oldum galiba okumaktan keyif almaya başladı derken sosyal medya yendi beni çabalarımı ve kitapları maalesef ve çok ama çok üzgünüm...Ben de beklerim sayfama arzu ederseniz..sevgilerimle...

  YanıtlaSil
Yorum Gönder
Our website uses cookies to enhance your experience. Learn More
Accept !