Öğretmen Öğrenci İletişiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

3

 

sınıf

Okulda öğretim sürecinin iki önemli ögesi öğrenci ve öğretmendir. Öğretmen ve öğrenci arasında sınıf içerisinde yoğun etkileşim söz konusudur. Öğretme ve öğrenme sürecinin etkin şekilde gerçekleştirilmesi için öğreten ve öğrenen arasında özel bir bağın oluşması gerekir.

İletişim Becerisi

Öğretmenin öğrencisiyle özel bağı kurabilmesini sağlayacak iletişim becerilerinden yararlanması gerekir. Etkili iletişim kurmanın püf noktalarını bilmek, iyi anlamak ve sağlıklı bir şekilde uygulamak gerekir.

Öğretmenin İletişim Dili Ne Olmalıdır?

Doğru iletişim kurmak başarıyı beraberinde getirir. Doğru bir öğretmen öğrenci iletişimi için öğretmenler ‘’sen dili’’ kullanmak yerine ‘’ben dili’’ kullanmalıdır. ‘’sen dili’’ öğrenciyi yargılayan ve onda düşük bir özsaygı uyandıran bir dildir.

‘’Ben dili’’ ise öğrenciyi yargılamadan, öğretmenin duygu ve düşüncelerini net bir biçimde öğrenciye aktarır.  Doğru iletişim kurmanın ne kadar önem taşıdığı öğretmenler tarafından çok iyi anlaşılmalıdır.

Ben Dilinin Sınıf İklimindeki Olumlu Etkileri Neler?

-Öğretmen öğrenci iletişiminde kopukluk, zedelenme meydana gelmez.

-Öğrenci ile ilgili olumsuz değerlendirme içermez.

-Olumsuz öğrenci davranışını değiştirme ihtimali artar.

-Öğretmen duygularını ve düşüncelerini öğrencileri baskı, tehdit altında hissettirmeden, en uygun şeklide rahatlıkla aktarabilir.

-Öğrencilere empati davranışını kazandırılır. Empati davranışını kazanan bir öğrenci öğretmenine karşı daha duyarlı yaklaşım sergiler.

Öğrencinin Güvenini Arttırmak

Öğretmen, öğrencinin kendisini ifade etmesine olanak tanımalıdır. Öğretmen, öğrencinin anlattığı şeyleri önemsiz görmeden sonuna kadar dinlemeli ve alay konusu haline getirmemelidir. Aksi takdirde öğrencinin güveni sarsabilir veya kaybedilebilir.

Öğretmen öğrenci iletişimi çok farklı bir boyut söz konusudur. İki yetişkinin iletişiminden daha farklı iletişim içerisindedirler. Öğretmen, öğrencinin yaşını ve kapasitesini göz önüne almalıdır. Öğrenciden kapasitesi üzerinde bir davranış beklentisinde olmamalı, öğrenciyi yetersiz olmakla da suçlamamalıdır.

Öğrencinin güvenini arttırmanın bir diğer yolu da öğrenciye bazı küçük sorumluluklar verip bunları başarmasına fırsat tanımaktır. Öğrenci güvenini arttırmada çok basit ve etkili bir yöntem olan sorumluluk verme yöntemi sıklıkla kullanılabilir.

Öğretmen öğrencinin başarısızlık yaşadığı durumu yargılanmamalı, hataları kendisine gösterilmeli ve tekrar denemesi için onu cesaretlendirilmelidir.

Öğretmenden Kaynaklanan İletişim Engelleri Nelerdir?

Öğretmen öğrenci iletişimi sürecinde öğretmenden kaynaklanan doğru iletişimi engelleyen bazı unsurlar vardır. Bu unsurları şu şekilde sıralayabiliriz:

-Öğretmenin öğrencilerini yeteri kadar tanıyamaması.

-Öğretmenin derslere hazırlık yapmadan veya istemeyerek gelmesi.

-Öğretmenin iletişim becerileri konusunda yetersizlik yaşaması.

-Öğretmenin sosyal hayatındaki problemlerini sınıfa yansıtması.

Sınıf İçerisinde Öğrenciden Kaynaklanan İletişim Engelleri Nelerdir?

Öğrenciden kaynaklanan iletişim engellerini ise şunlardır:

-Öğrencinin sınıfta bulunma amacı idrak edememesi.

-Öğrencinin derste hayal dünyasında dolaşması ve öğretmenini etkin bir şekilde dinlememesi.

-Öğrencinin motivasyon eksikliği veya düşük seviyede güdülenmesi.

 


Etiketler

Yorum Gönder

3 Yorumlar
 1. Gayet bilgilendirici bir yazı olmus. Egitim fakultesinde aldigim sinif yonetimi dersinin kucuk bir ozeti gibi...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sınıf yönetimi dersinden derlemiştim. Teşekkürler:)

   Sil
 2. oleey güzel yazı, bütün ders verenlere okutmalı :)

  YanıtlaSil
Yorum Gönder
Our website uses cookies to enhance your experience. Learn More
Accept !