Yeni Bir Yıl Yeni Bir Sen: 2022 Hedefler

24

 

new year goals

İyisiyle kötüsüyle bir yılı daha geride bırakıyoruz. 2021 hayatımızda alışık olmadığımız türde pek çok sınava tabi tutulduğumuz bir yıldı. Salgınıyla, karantinasıyla, depremiyle, seliyle, yangınıyla, ekonomik kriziyle, bunalımıyla hem ruhen hem bedenen çok yorulduğumuz bir yıl geçirdik.  Belki de kendimizi dünyanın felakete sürüklendiği bir bilim kurgu filminde gibi hissetmiş olabiliriz. Aslında önemli olan bu yaşadıklarımızdan nasıl dersler çıkardığımız, kişiliğimize nasıl yön verdiğimiz, nasıl tecrübeler edindiğimizdir.

Nihayet 2021 bitiyor, yepyeni bir yılı karşılamaya hazırlanıyoruz. Bu yazımda sizlere yeni bir yılı yaşamanızda rehber olabilecek bazı öğretileri kaleme aldım.

1- İçindeki Gerçek Seni Keşfet!

Kendini tanımış, keşfetmiş bir kişi için yalnız kalmak çokça fırsat içerir. Karantina döneminde evde sıkça vakit geçirdin ve kendi iç dünyana dönmek için bol bol fırsatın oldu. 2022 yılında hedeflerine, hayallerine, umut ettiklerine ulaşabilmen için ilk yapman gereken kendini keşfedip, kendinle barışabilmek. Kendine güven ve yalnız olmaktan korkma. Etrafında her zaman sana moral verecek, seni destekleyecek insanlar olmayabilir. Sen kendine inan, güven, doğru kararlar al ve kendinin arkasında dur. En büyük destekçin hep kendin olsun.

2-Sağlıklı Bir Yaşam İçin Beslenme Düzenini Yenile!

Güçlü bir bağışıklık sisteminin ne kadar önem taşıdığını öğrendiğimiz bir dönemdi 2021.  Kronik hastalıkların, zararlı alışkanlıkların sağlıklı yaşamın önünde nasıl bir engel olduğunu deneyimlemiş olduk. Sağlığımıza yatırım yapmanın da önemini anladık haliyle. Peki sağlığımıza nasıl yatırım yapabiliriz? Buna verilecek en iyi cevap vücudumuzu tanımak, sevmek, ihtiyacı olan besinleri yeteri kadar tüketmek olacaktır. Taze sebze ve meyveleri bol bol tüketerek, yeterli protein kaynaklarına yönelerek, bol bol su içererek sağlıklı bir vücuda sahip olabiliriz.

3) Ertelediğin Planlarını Hayata Geçir!

Zaman oldukça hızlı bir şekilde akıp gitmekte. Ertelediğimiz planlarımızı, yarım kalan hedeflerimizi hayata geçirmek için daha fazla vakit kaybetmemeliyiz. Öğrenmek istediğiniz bir dil, çalmak istediğiniz bir müzik aleti, yarım bıraktığınız yüksek lisansınız, katılmayı istediğiniz bir kurs hiç fark etmez. Daha fazla ertelemeden hayata geçirmeye çalışın.

4) Sahip Olduklarınla Mutlu Olmayı Öğren, Anı Yaşa!

Yaşadığımız çağ hızlı tüketim çağı. Bir insanın bu dünyaya tümüyle uyum sağlaması ne maddi açıdan ne zamansal açıdan ne de zihnen ve bedenen mümkün değildir. Yenilikler elbette önemlidir ancak öncelikle kendinizde var olanı özümsemeden, sindirmeden ulaşamadıklarınıza erişmeye çalışmak elinizdekilerin kıymetini azaltacaktır. Sahip olduklarınla değerli hissedebileceğin bir anlayış geliştirmelisin. Bu anlayışla daha huzurlu ve dingin hissedeceksin.

5) Sana Hizmet Etmeyen Düşüncelerinle Vedalaş!

Sana hizmet etmeyen düşünceler üzerinde bir yük oluşturur.  Takıntılı, negatif, suçlayıcı, kalıplaşmış, ufku daraltan düşünceler insan üzerinde olumsuz bir hissiyat oluşturur. Bu düşüncelerden kurtularak kendinizi hafiflemiş hissedecek ve hayatta daha hızlı yol alabileceksiniz.  

6) Hayır, Teşekkür Ederim, Seni Seviyorum, Özür Dilerim Demeyi Öğren!

Toplum olarak bazı küçük cümlecikleri kullanma konusunda pek başarılı değiliz. Sevdiğin bir insana ona sevdiğini söylemen, yaptığın bir hatanın farkına varıp özür dilemen, içine sinmeyen her konuda hayır diyebilmen özellikle de karşındaki kişiye yaptıklarından dolayı teşekkür edebilmen hayatında çok önemli bir fark yaratacaktır. Seni seviyorum demek, özür dilerim demek seni güçsüz, aciz kılmaz. Hayır diyerek karşındaki kişiyi kırmış olmazsın. Bu cümleleri günlük hayatında kullandığında kendine daha konforlu bir konumda bulacaksın.

 

 


Etiketler

Yorum Gönder

24 Yorumlar
 1. Yeni yılda hepimize iyi gelecek şeyler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle, elimizden geldiğince uygulamaya çalışalım.

   Sil
 2. Dilerim yeni yıl, hepimizin hedeflerini sağlıkla ve mutlulukla gerçekleştirdiği bir yıl olur. Sevgiler! :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel dileğiniz için teşekkür ederim. Yeni yılınızın güzellikler sunması dileğiyle:)

   Sil
 3. Umarım 2022 de böyle zorluklar çekmediğimiz, güzel günlerimizin olduğu keyifli bir yıl olur. Ellerine sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım ki dediğiniz gibi zorluklarla mücadele etmediğimiz, güzel günler yaşarız. Teşekkür ederim, yeni yılınız kutlu olsun:)

   Sil
 4. Beslenme düzeni ve düzenli uyku bu sene en çok dikkat edeceğim hususlar olacak:) Şimdiden mutlu seneler, yeni yılınız kutlu olsun:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi seneler, yeni yılınız kutlu olsun:)

   Sil
 5. Modern dünyanın en büyük illeti, insanlara sürekli hayaller yarattırmak ve üst üste bindirmek. Erteleme hastalığından kurtulduğumuz ânı an'da yaşayabildiğimiz karar mercii'sinde hızlı reflekslerle davrandığımız bir yıl olması dileğiyle

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısınız, her anımızı farkında olarak yaşadığımız ve keyif aldığımız bir yıl olsun. Mutlu yıllar:)

   Sil
 6. Özür dilemek neden o kadar zor gelir insanlara hiç anlamıyorum. Haksızsak, hatalıysak, birini kırdıysak hiç uzatmadan ve hiç gocunmadan özür dilemeliyiz. Çok net, çok basit. Ama diğer maddelerin bazıları bu kadar kolay değil maalesef :) İyi yıllar!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnanın bende anlamıyorum, aslında bu tür kelimeleri hayatımızda bir rutin haline getirsek bize çok kolaylık sağlayacak. Maddeler kolay değil ancak yapabildiğimiz kadarı için de çabalamamız gerektiğini düşünüyorum. Mutlu yıllar, yeni yılınız kutlu olsun:)

   Sil
 7. Bilgilendirme için çok teşekkürler. Mutlu yıllar:)

  YanıtlaSil
 8. Güzel maddeler... Uygulayınca her şey daha anlamlı geliyor sanki. Güzel bir yıl diliyorum.:)

  YanıtlaSil
 9. Yağmur damlası gibi 6.ncı maddeyi insanlarımızın üzerine yağdırmalıyız.

  Yeni yılın güzellikleri bizleri beklesin :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle katılıyorum. Güzel bir yıl olması dileğiyle:)

   Sil
 10. Şule bloğuna mail abonelik butonu ekler misin? Maile gelen yazılara dönüş yapabiliyorum. Teşekkürler:)

  YanıtlaSil
 11. Söylediğiniz 6 uygulamayı yapabilsek hayatımız bambaşka olacak:)

  YanıtlaSil
 12. sağlıklı beslen, spor yap, bencesi kurallar :)

  YanıtlaSil
Yorum Gönder
Our website uses cookies to enhance your experience. Learn More
Accept !