En Çok Yapılan Beden Dili Hareketleri ve Anlamları

19

 

body language

İletişim yalnızca sözlü olarak gerçekleşmez, hareketlerimiz, mimiklerimiz de duygu ve düşüncelerimiz hakkında çok şey söyler.  Yapılan araştırmalarda iletişim unsurlarının etkileme güçleri sözcükler; %10, ses tonu; %30, beden dili; %60 olarak saptanmıştır.

Beden dilini anlamak ve yorumlamak konuşulmayan problemler, açıklanamayan duygular hakkında bilgi edinmenize yardım eder.

İnsanlar konuşma yoluyla gerçek düşüncelerini gizleyebilseler de beden diliyle gizleyemezler beden dili ile yalan söylemek çok daha zordur.

Beden dili bir kısmı bilinçli bir kısmı ise bilinçsiz yapılan hareketlerdir.

Örneğin havaya kalkmış ve sıkılmış bir yumruk tehdit göstergesidir ve bilinçli olarak yapılır. Bir şey merak uyandırdığında göz bebeklerinin büyümesi, gerilim halindeyken omuzların kalkması bilinçsiz olarak yapılan hareketlerdir.

Bu yazı da sizlerle en çok yapılan beden dili hareketlerinin anlamlarını paylaşacağım.

Kolları Göğüs Hizasında Çapraz Şekilde Tutmak

Kolların göğüs hizasında çapraz şekilde tutulması çoğu durumda savunma beden dili olarak görülür. Bu hareketi yaptığınızda dışarıyla bağlantınız kesilir ve içinize kapanırsınız. Ayrıca bu hareket karşınızdaki kişiye katılmadığınız anlamına da gelebilir.

Ayağı Altına Alıp Oturmak

Bu oturuş tarzını tercih eden kişiler genel olarak özgür ruhlu, bağımsız takılan, resmi olmayan ilişkiler içerisinde olan kişilerdir. Diğer insanların ne düşündükleri çok da umurlarında olmayabilir.

Başı Kaşımak

Başını kaşıyan kişi söyleyeceklerini kafasında tasarlıyor olarak görülür. Kişiler, başkasının görüşünü onaylamadığı ancak kendi görüşünü de bildirmekten çekindiği durumlarda bu davranışı gerçekleştirebilir. Durma göre yalan söylemek olarak da yorumlanabilir.

Koltuğun Ucuna Oturmak

Koltuğun ucuna oturma davranışı kişide özgüven eksikliğinin bir göstergesidir. Ya da konuşmayı sonlandırmak istiyor da olabilir.

Parmak Uçlarını Bir Araya Getirmek

Parmakları avuç içlerinden ayırarak bir arada tutmak otorite ve kontrolün olduğunu size gösterir. Genelde patronların ve politikacıların bu hareketi sıklıkla sorumluluk bende demek için kullandıklarını görebilirsiniz.

Koltuk Kenarına Oturmak

Boş yer varken koltuk kenarına ya da masa kenarına oturan kişiler özgüveni yüksek olan kişilerdir. Baskın kişiliğe sahip olduğu, karşısındaki kişilere görüşlerini kabul ettirmek isteyen bir eğilimde olduğu söylenebilir.

Parmak Çıtlatmak

Parmak çıtlatmak can sıkıntısının bir ifadesidir. Parmak çıtlatma haraketlini daha çok 15-18 yaş aralığındaki insanlar kullanmaktadır. Ayrıca bu hareket tartışma öncesi göz dağı vermek için de kullanılır.

Saati Kontrol Etmek

Biriyle karşılıklı iletişim halindeyken saati kontrol etmek ona karşı yapabileceğiniz en saygısız hareketlerden biridir. Bu hareket onunla konuşmaktansa yapacak daha önemli işlerinizin olduğunu, konuşmanızı bitirmek için sabırsızlandığınızı gösterir.

Göz Ovuşturmak

Kısa süreli olarak göze dokunma, sıkılma, yalan, bir şey gizleme olarak yorumlanırken uzun süreli dokunma, yorgunluk, uyku, sıkılma olarak yorumlanır.

 

 


Etiketler

Yorum Gönder

19 Yorumlar
 1. beden dilimizle hep bir mesaj veriyormuşuz bir de bunun meslek erbapları varsa yandık, uzaktan bizi anlayabilir. Artık devamlı gözümü ovacağım ve ayağımı altta alıp oturacağım ! :))

  bilgilendirici paylaşımınız için teşekkür ederim
  Kolay gelsin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Genelde politikacıların beden dili ve mimik analizleri yapılıyor. Beden dili ile verdiğimiz mesajların sürekli anlaşılır olduğunu bilmemiz oldukça stres ve tedirginlik yaratırdı.

   Sil
 2. Bununla ilgili yıllar önce bir kitap okumuştum. Kişisel gelişim kitaplarının genel olarak üzerimde etkisi olmasa da etkilenip dikkat etmeme sebep olan kitaplardan biri olmuştu:)

  YanıtlaSil
 3. son yazımda kitabın vaar :)

  YanıtlaSil
 4. en çok yaptığım şey sanırım özellikle ev ortamlarında ayağımı altıma alıp oturmak :)) ama farkında olmadan yapıyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benimde sıklıkla yaptığım bir hareket, rahat hissettiriyor.

   Sil
 5. Karşımızdakinin oturma şeklinde bile birçok ipucu gizli. Koltuk kenarına oturanlara karşı dikkatli yaklaşmalı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle, oturma şeklimiz, duruş biçimimiz, el kol hareketlerimiz, mimiklerimiz daima bir ipucu taşıyorlar.

   Sil
 6. ben de bir sorun var sanırım ben bunların hiçbirini yapmıyorum düşündüm de

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ya gerçekten mi, ben özellikle de ayağımı altıma alıp oturmayı ve parmak çıtlatmayı fazlasıyla yapıyorum.

   Sil
 7. Parmak çıtlatmayı hep yaparım, azaltmam gerek. :)

  YanıtlaSil
 8. Beden dilini anlamak iletişimde o kadar önemli ki.

  YanıtlaSil
 9. Böyle içerikleri okuduktan sonra, sohbet esnasında karşımdaki insanın ne söylediğiyle değil de mimik ve hareketlerini analiz etmeye koyulup samimiyetini ölçmeye yelteniyorum

  YanıtlaSil
 10. Beden dili aslında neler anlatıyor, anlayana işte. Üniversitede biraz beden dili dersi almıştım. Karşımdaki kişinin hareketlerini anlayabiliyorum o yüzden. Ama ben hep baş kaşıma olayını kişinin aklı karışık, düşündüğü şeyi bulmaya çalışıyor şeklinde yorumlardım. Siz farklı anlatmışsınız onu :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle çok şey anlatıyor, anlayabiliyor olmanız çok büyük bir artı bence. düşündüğü şeyi bulmaya çalışıyor, aklı karışık da düşünmekle alakalı aslında, insan davranışları o kadar kompleks yapıdaki çok farklı yorumları olabiliyor.

   Sil
 11. ağaç ev sohbetleri için sen de konu bulsana, yazsana istediğin konularda :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok isterim, yazmak. Bir arkadaşın yazılan tüm konuları derlediği bir liste var orayı biraz incelemem gerekiyor:)

   Sil
 12. ayağımı altıma alıp oturmaya bayılırım :)

  YanıtlaSil
Yorum Gönder
Our website uses cookies to enhance your experience. Learn More
Accept !