En İyi Meditasyon Uykudur: Uyku Hijyeni Oluşturmak İçin 4 Tavsiye

23

 

sleep

Uyku düzeniniz ile zihinsel ve fiziksel sağlığınız arasında nasıl bir bağ olduğunu biliyor musunuz? Uyku en temel ihtiyaçlarımızdan biridir. Uyku hem bedenimizi hem de zihnimizi yenileyen bir etkinliktir. Kalitesiz ve yetersiz uyku zihin sağlığımızı olumsuz yönde etkiler. Uyku saatlerinin yetersizliği ve uykunun kalitesinin kötü olduğu durumlarda dikkatte ve bellekte bozulmalar, duygu durumunda değişkenlikler oluşmakta, normal hayatta işlevsellik azalmakta, hatta sanrılar görülmektedir.

Uyku hijyeni iyi uyuma alışkanlıklarını ifade eden bir kavramdır. Peki uyku hijyeni için neler yapabilirsiniz?

1- Uyku Saatleriniz Düzenli Olsun.

İyi bir uyku için her gün aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmaya özen gösterin. Yatağa uykulu hissetmeye başladığınız zaman girin. Uyumak için kendinizi zorlamayın. Yatak odanızı düzenli tutmaya ve iyi bir şekilde havalandırmaya dikkat edin.

2- Uykudan Önce Elektronik Araç Kullanmayı Bırakın.

Uyku kalitemizi olumsuz yönde etkileyen faktörlerden birisi de kullandığımız, telefonlarımız, tabletlerimizdir. Yapılan araştırmalara göre uyumadan hemen önce elektronik cihazların kullanımı uykuya dalmayı zorlaştırmakta, aynı zamanda uyku hormonu olan melatonin hormonunun seviyesini düşürmektedir. Uyku moduna geçmeden en az üç saat önce elektronik cihazlarınızdan uzaklaşın.

3- Uyku Öncesi Seyrettiklerinize Dikkat Edin.

Uyumadan önce izlediğiniz şiddet içerikli filmler, diziler kalitesiz uyku uyumanıza sebep olacaktır. Zihninizi bu tip görüntülere maruz bırakmak yerine sizi rahatlatan müzikler dinleyebilir, meditasyon yapabilirsiniz.

4- Stresinizi Yönetin.

Yaşadığımız bu dünyada hayatımızın bir parçası olan stres, uyku yoksunluğuna yol açabilir. Aynı zamanda yetersiz uyku da daha fazla strese neden olabilir. Bu kısır döngüyü kırabilmek için nasıl stres hayatımızın bir parçasıysa stres yönetimini de hayatımızın bir parçası haline getirmeliyiz.

Uyumadan önce yapacağınız ılık bir banyo, uykuya dalmayı kolaylaştırıcı yağlardan birkaç damla yastığınıza damlatmanız, dinleyeceğiniz rahatlatıcı bir müzik uykuya dalmanızı kolaylaştıracaktır. Alkol, kafeinli içecekler ve çikolata tüketimi uyku saatinden en az dört saat öncesinden kesilmesi de uyumayı kolaylaştıracaktır. Dalai Lama’nın da bizlere dediği gibi en iyi meditasyon uykudur. Fiziksel ve zihinsel sağlığınız için kendinize bir iyilik yapın ve kaliteli şekilde uyumayı hayatınızın bir parçası haline getirin.


Etiketler

Yorum Gönder

23 Yorumlar
 1. Aşırı alkol kolay uyumamızı sağlamıyor da değil :)

  YanıtlaSil
 2. Kaliteli uyku kaliteli hayat diyebiliriz kısaca. Ellerine sağlık :)

  YanıtlaSil
 3. Thanks for visiting my blog and leaving a comment. Glad to see you enjoyed the place ... you can visit it whenever you want. You're welcome :-) In this perspective, I would like to tell you that my sister is running a B&B there in Naples.

  https://nadine-penthouse-studio-naples.hotelmix.it/

  Regards,

  Giorgio

  YanıtlaSil
 4. Özellikle telefonlara uyumadan önce bir saat bakmamalıyız. Bunu önceden çok yapıyordumbıraktım bırakalı kafam daha rahat :) Güzel yazı olmuş, eline sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bırakabilmeniz ne güzel, ben bazen yenik düşüp telefonla uğraşabiliyorum. Çok teşekkürler:)

   Sil
 5. Alkolün beyin dalgalarına ve doğal uyku düzenine olumsuz etkisi bilimsel olarak araştırılmış:) Uykuya geçişi kolaylaştırsa da uyku kalitesini bozuyor:) Faydalı bir içerik, ellerinize sağlık.

  YanıtlaSil
 6. Vardiyalı sistemin kölesi olduğum için lükse kaçan uykuyu doğa sesleriyle süslemeye çalışıyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayat, çalışma şartlarının uykuyu lüks konuma getirmemesini dilerdim.

   Sil
 7. Uyku gıda kadar önemli benim için. Sağlıklı ve zinde olmak istiyorsak tavsiye ettiğin altın önerilere uymalmız gerekir. Çok faydalı bir paylaşımdı sevgili Şule. Emeğine yüreğine sağlık. Sevgiler :))

  YanıtlaSil
 8. Selam, çok hoş bir blogunuz var takipteyim :). Rica etsem benimde bloguma bi göz atıp en altta bulunan 'Okuma Listene Ekle' kısmından takip eder misiniz ?

  YanıtlaSil
 9. Bu yönde bir çok kez yardım aldım ama düzenleme yaptım ama maalesef geri başa sardım bende tamamen bıraktım kendi haline gelmesini bekliyorum 😍😍

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazen kendi haline bırakmak en iyi seçenek olabiliyor.

   Sil
 10. çok düzgün bir uyku şeklim yok maalesef :( tek yapabildiğim uyumadan önce neşeli bir şeyler okumak ya da izlemek oluyor

  YanıtlaSil
 11. Yaşantımızda uykunun yeri yadsınamaz, çok teşekkürler Şule:)

  YanıtlaSil
 12. Kaliteli bir uyku ile beden adeta yenilenir, hücrelerimiz yapılanır. Yatmadan önce beni güldüren şeyler izlemeyi seviyorum ayrıca çok yorgunsam mutlaka bir iki yoga hareketiyle kaslarımı gevşetmeye çalışırım. :)
  Güzel bir yayındı, teşekkürler.

  YanıtlaSil
 13. Tavsiyeler için teşekkürler. Gerçekten çok önemli güzel bir uyku çekmek.

  YanıtlaSil
 14. ah yaaa uyku bayılırım, çok uyurum, ama uykudan önce tel, laptop tabiii :)

  YanıtlaSil
 15. Uyku çok önemli. Çok uyumam ama düzenli uyumaya çalışırım.

  YanıtlaSil
Yorum Gönder
Our website uses cookies to enhance your experience. Learn More
Accept !