En Zor Zamanlarınızda Dahi Şükretmeyi İhmal Etmemeniz Gereken 10 Şey

14

mutluluk

Zaman zaman birçoğumuz elimizdekiler için şükretmeyi unutup elde edemediğimiz şeylere odaklanıyoruz. Aslında minnettar olmanın öneminin farkına tam olarak varamıyoruz. Şükretmemiz gereken şeylerin sadece iyi şeyler olması gerektiği yanılgısına kapılabiliyoruz. Oysa şükretmeyi günlük yaşantımızın içine almalı ve hayatımızın her anının bir parçası yapmalıyız.

Yapılan araştırmalar şükretmenin birçok fiziksel ve zihinsel faydası olduğunu bizlere gösteriyor. Şükretme davranışı stresin olumsuz etkilerini azaltmakta, bağışıklık sistemini güçlendirmekte yardımcı olmakta, çeşitli rahatsızlara karşı risk faktörlerinin de iyileşmesini sağlamakta. Aynı zamanda yapılan araştırmalar, bu duygunun kaygı, endişe ve depresyonu hafiflettiğine, iyi olma haline katkı sağladığına da dikkat çekiyor.

Şükretmek hem bedenimize hem de zihnimize bu kadar fayda sağlıyorken neden ihmal ediyoruz?

Şükretmek için yeterli nedene sahip olmanız gerektiğini düşünebilirsiniz. Sıcak eviniz, konforlu arabanız, lüks kıyafetleriniz elbette şükretmeniz için geçerli sebepler olabilir. Ancak şükretmek için bu ve benzeri şeylere sahip olmanıza gerek yok.

Bugüne kadar sahip olduğunuz, farkına varmadığınız ancak şükredebileceğiniz kadar değerli olan şeyleri görmek için kendinize ve çevrenize daha dikkatli bakmanız gerekiyor. En karamsar hissettiğiniz, negatif düşüncelerle boğuştuğunuz şükretmek için hiçbir sebebim yok dediğiniz zamanlarda bile kendinizi çok daha iyi hissettirecek, şükretmeye değer 10 şey:

1- Aldığınız Nefes

Sağlıkla, rahatlıkla, huzurla aldığınız her nefesin değerini bilin. Güne başlarken içinize çektiğiniz nefes için şükredin. Doyasıya içinize çektiğiniz bu nefese size verilmiş bir armağan olarak bakın.

2-Attığınız Kahkaha

Gülebilmek bir yetenektir. Size verilen bu yeteneğe, attığınız her kahkahaya şükredin.

3- Sağlığınız

Tüm güzellikleri gören gözlerimiz, nefis yemek kokularını duyan burnumuz, bizi ağrısız şekilde taşıyan vücudumuz en değerli varlığımız değil midir? Sağlığınızın değerini bilin ve sağlıklı olduğunuzu anımsayıp şükredin.

4-Kainattaki Tüm Canlılar

Sadece insanları değil kedileri, köpekleri, keçileri, zürafaları, papatyaları, mantarları tüm canlıları sevin ve şükredin.

5- Anlamlı Her Bilgi

Sizi heyecanlandıran, meraklandıran, şüpheye düşüren, bulmak için gayret gösterdiğiniz her bilgi için şükredin.

6- Doğanın Her Parçası

Sabah gülümseyen güneş, gecenin karanlığında parıldayan ay, yağmurdan sonra beliren gökkuşağı, küçücük bir tohumdan büyüyen çiçek, ağaçların gelinliği kar.. Doğanın bize sunduğu bu mucizeler için şükredin.

7-Para ile Satın Alınamayan Şeyler

Sevmek, sevilmek, başarmak, kazanmak, değerli hissetmek, âşık olmak, görev üstlenmek… Para ile satın alınamayan size kendinizi iyi hissettiren her şey için şükredin.

8-Tüm Sevdikleriniz

Aileniz, eşiniz, arkadaşlarınız hayatı paylaşmaktan zevk aldığınız tüm sevdiklerinizin kıymetini bilin ve şükredin.

9-Müziğin coşkusu

Modumuzu en çok yükselten şeylerden birisi de müzik dinlemek. Müziğin ritmine, size hissettirdiklerine, içinizde yarattığı pozitifliğe şükredin.

10- Yinelenen Şifa

İyileşen hastalıklarınızı, geçen acılarınızı hatırlayın ve geçmişte bulduğunuz şifalar ya da bugün içinde olduğunuz iyileşme süreci için şükredin.

Etiketler

Yorum Gönder

14 Yorumlar
 1. Çokkkkk güzel bir paylaşım olmuş. Şükretmenin gücüne ve şifasına çok inanırım. Sevgiler 😊🤚

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende kesinlikle inananlardanım. Çok teşekkür ederim, sevgiler:)

   Sil
 2. Sadece lafta olduğunu ve manevi etkisine inanırdım ama bilimsel ve fiziksel faydalarını bilmiyordum 🙏 Çok güzel bir yazı :)

  YanıtlaSil
 3. Yağmurdan sonra beliren gökkuşağı beni hep mutlu ediyor ve özel birini anımsatıyor. Her gün de şükrediyorum hayatıma girdiği için. Sahip olduğumuz değerlerin kıymetini bize hatırlatan güzel bir yazı olmuş, tebrik ederim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ya ne kadar güzel.. Çok teşekkür ederim:)

   Sil
 4. Şükretmemiz gerek çok şey var gerçekten de bu hayatta :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle öyle, biraz kendimize ve çevremize odaklanmamız şükretmemiz gereken şeylerin farkına varmamızı sağlayacaktır.

   Sil
 5. Ne güzel bir paylaşım. Şükretmeyi çok ihmal edip hemen karalar bağlıyoruz. Bir iki gün önce bir videoya denk gelmiştim, bayağı etkiledi beni. Kollarını kaybeden birinin azim ve şükür dolu hikayesi.
  https://youtu.be/w-h3I_TufJQ

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim, hemen izleyeceğim:)

   Sil
 6. Yaa ne çok şükredecek şeyimiz var aslında. Ara ara dip yapsam da ben de şükretmeyi hayatımın en önemli yerine koymaya çalışırım hep. Çok teşekkürler güzel paylaşımınız için :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle, şükredecek çok şeyimiz var. Yeter ki farkına varabilelim.

   Sil
 7. Çok doğru ve güzel bir liste. Paylaşım için teşekkürler.

  YanıtlaSil
Yorum Gönder
Our website uses cookies to enhance your experience. Learn More
Accept !