Başarılı Bir İlk İzlenim Oluşturmak İçin 10 Etkili Yöntem

10

 

İlk izlenimin oluşması için 30 saniyenin yeterli olduğunu biliyor muydunuz? Başarılı bir izlenim bırakmak için ilk tanıştığınızdan itibaren seçtiğiniz kelimelerden ilettiğiniz beden dili mesajlarına kadar her şeyin farkında olmanız gerekir.

Karşınızdaki kişide başarılı bir ilk izlenim yaratmak için 10 etkili yöntem:

1.Beden Dilinize Dikkat Edin.

Dik durmak, sıkıca tokalaşmak oldukça önemli olsa da beden dilini etkili kullanmak bunun çok daha ötesindedir. Biriyle ilk defa buluştuğunuzda duruşunuzu açık bırakın. Kollarınızı ve bacaklarınızı sıkı şekilde çaprazlamaktan, ellerinizi yumruk haline getirmekten ve kambur durmaktan kaçının. Aktif olarak dinlediğinizi göstermek için konuştuğunuz esnada eğilebilirsiniz.

Beden dili hareketleri ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için yazımı ziyaret edebilirsiniz.

En Çok Yapılan Beden Dili Hareketleri

2.Kelimelerinizi Özenli Seçin.

Kelimeler düşündüğünüzden daha fazla etki yaratabilir. Olumlu kelimeler insanların yanınızda rahat hissetmesini sağlar ve size farklı fırsat kapılarını açabilir. Sürekli negatif kelimelerle devam etmek karşınızdaki kişinin size olan ilgisini azaltabilir. Özellikle iş görüşmesinde ilk izlenim bırakıyorsanız kelimeler çok daha fazla önem taşır. İşverenlerin sizi olumlu, esnek, pratik çözüm yaratabilir bulmasını istemelisiniz. Bu nedenle negatif cümleler yerine, pozitif cümleleri tercih edin.

3.Göz Teması Kurmaktan Çekinmeyin.

İletişim kurduğunuz kişiye ya da kişilere odaklanın. Uzaklara bakarak bir şeyler anlatmak yerine göz teması kurmak çok daha etkilidir. Utangaç bir yapınız varsa göz teması kurmak oldukça zor gelebilir. Ancak göz teması kurmaktan kaçınmanız karşınızdaki kişiye dediklerine odaklanmadığınız izlenimi verebilir.

4.Kiminle Görüşeceğinizi Bilin.

Bu madde genellikle iş görüşmeleri için geçerli olsa da ilk tanışacağınız kişi için de uygulayabilirsiniz. Görüşemeye gideceğiniz kişi ya da kurum hakkında bilgi toplamalısınız. Hazırlıklı olmak size yöneltilebilecek soruları cevaplamanız için de oldukça kolaylık sağlayacaktır.

5.Kendiniz Olun.

Biriyle ilk kez tanışırken, kendinizi başka biri gibi göstermeye çalışmayın. Karşınızdaki insanı etkileme çabasıyla olmadığınız biri gibi görünmeyin. Zayıf taraflarınızı göstermekten korkmayın. Ancak bu zayıflıklarınızı da sürekli olarak vurgulamadığınızdan emin olun. Sürekli olarak olumsuz yönlerinizden ve bunları nasıl düzelteceğinizden bahsetmeniz sadece olumsuz yanlarınızı sergilemenize neden olabilir.

6.Zamanında Gidin.

Kiminle buluşacak olursanız olun geç kalmak hiçbir zaman avantajınıza olmayacaktır. Siz nasıl bekletilmek istemiyorsanız başkaları da bekletilmek istemez. Unutmayın ki karşı taraf geç gelme mazeretinizi dinlemek bile istemeyebilir. Oluşabilecek aksaklıklarla kaybedilecek vakit kaybını göz önünde bulundurun. Erken gelmek her zaman için geç gelmekten daha hoşgörüyle karşılanan bir davranıştır.

7.Ses Tonunuzu İyi Kullanın.

Ses tonunuzu tizleştirerek kullanmanız sizi çocuksu veya gergin gösterebilir. Yapılan araştırmalar yüksek bir tonlama ile konuşmanın karşı tarafın sizi daha az bilgili, hızlı konuşmanın ise daha özgüvenli algılanmasına neden olduğunu ortaya koymuştur.

8. Giyiminize Önem Verin.

Kişisel olarak modaya önem vermiyor olabilirsiniz ancak tertipli, düzenli, temiz giyinmek modadan apayrı bir şeydir. Gideceğiniz yerin formalitesine de uygun giyinmeli, özensiz ve aşırı durmaktan kaçınmalısınız. Görünüşünüz sizin kim olduğunuz hakkında ilk izlenimleri verir. Bu nedenle de bu madde oldukça önemli.

9. Kibarlıktan Ödün Vermeyin.

Olumlu bir ilk izlenim bırakmak için görgü kurallarına uymanız ve kibarlığı elden bırakmamanız gerekir. Konuşan kişiye odaklanmak yerine telefonunuzla uğraşmanız, ölçülü bir dil kullanmamanız, ortamın gerektirdiği gibi giyinmemeniz durumunda kibarlıktan ödün vermiş olarak görünebilirsiniz.

10.Bağ Kurun.

Karşınızdaki kişinin sizinle paylaştıkları doğrultusunda onunla bağ kurmaya çalışın. Mezun olduğu okul, yaşadığı şehir, yaptığı çalışmalar ya da profesyonel konuşmanın dışında; hobileri, yaptığı spor aktiviteleri gibi konulardan bir bağlantı kurmak, kişi ile yakınlık kurmanın en etkili yollarındandır.


Etiketler

Yorum Gönder

10 Yorumlar
 1. İlk izlenim çok şey kazandirabilir gerçekten, ama ilk izlenimle artılar kazanmak kolayken bu artıları surdurebilmek de gereklidir her zaman

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle, davranışların devamlılığını sağlamak şart.

   Sil
 2. İlk izlenimin güzel intiba bırakmak için güzel yöntemler, sadece benim aklım başka işliyor sanırım :) Amacımızın karşımızdakini etkilemek olması, gerçek doğamızı inkar etmeye benziyor biraz da. Amacımız kendimizi ifade etmek yerine, özenilmemizin, takdir toplamamızın öncelikte olduğunu hissettiriyor. Yabancılaşmış varlığım konuşuyor. Logoterapi alabilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Aslında amacımız karşımızdaki kişiyi etkilemekten ziyade, güzel intiba bırakmak. Kendimizi doğru ifade etmek de takdir toplamamızı sağlayan bir durum olmalı. Bu maddeleri elbette uç noktalarda yapmak bizi biz olmaktan çıkaracaktır. Bir dengede tutmak da önem taşıyor.

   Sil
 3. Güzel bilgiler ama ben pek takılmıyorum bunlara, içimden gelmiyor yani. Beğenmeyen beğenmesin. :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Resmi olmayan ilişkilerde ben de böyle düşünüyorum.

   Sil
 4. Bunları doğal olarak yapmayan biriyseniz, tanıştığınız kişiye samimiyetsiz gelme ihtimali yüksek :) Belki iş görüşmesi vb durumlarda daha çok işe yarayacaktır :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Katılıyorum iş görüşmesi için daha işe yarar öneriler. Ancak günlük yaşamımızda da abartıya kaçmadan uyguladığımızda çok ekstrem maddeler değiller. Abartıya kaçılırsa, kesinlikle samimiyetsiz görünür.

   Sil
 5. İnsanın sınırlarını bilmesi bu tür yaklaşımlar karşısındaki rolünü göstermiş olur. Ya eğri ya da doğru karar kişide saklıdır.
  Paylaşımınız için teşekkür ederim, devaam :)

  YanıtlaSil
Yorum Gönder
Our website uses cookies to enhance your experience. Learn More
Accept !