Huylu Huyundan Vazgeçer Mi?

3

 


Bu soruyu bugünlerde günlük hayatımda kendime ara ara soruyorum: Huylu huyundan vazgeçer mi diye?

Can çıkmayınca huy çıkmaz, insan yedisinde ne ise yetmişinde de o olur, gibi sözlerimiz vardır.  Bu sözler atalarımızın türlü tecrübelerinden ortaya çıkan sözlerdir. Çok da yerinde söylemiş sözler olduğunu düşünüyorum. Ancak peki ya değişim bunun neresinde? Cimri bir insan cömert? tembel bir insan çalışkan olabilir mi? Ya da patavatsız bir insan düşünceli?

Koşullar değişse de insanların huyları değişmez mi?

Fakir olmasından dolayı cimrilik özelliğini gösteren birisi durumu oldukça iyi olduğunda cömert olamaz mı?  Yada sürekli olarak tembel olduğu yüzüne vurulan birisi hırs yapıp çalışkanlık sergileyemez mi? Sürekli yaptığı patavatsızlıklarıyla hayatımızdan bezdiren biri düşünceli özellik gösteremez mi?

Huylu huyundan vazgeçmez sözünün anlamı şudur: kişilik uzun bir süreç içerisinde oluşur. Bu nedenle de ani değişimler bu unsur üzerinde etki göstermez. Kişi bir huy edinmişse sen ne yaparsan yap o bu huyundan vazgeçmez.  Bu değişim sadece huy edinmiş kişinin isteğine ve gayretine göre şekillenir.

Yüksek mevki, makam sahibi insanlar vardır fakat zaman onların gerçek yüzünü ortaya çıkarır. Kendisinin bile değiştirdiğini düşündüğü huylar, o mevkie geldiğinde açığa çıkar. Huy değişmez. Dün yaptıklarından pişman olduğunu söyleyen bugün huyundan vazgeçmeyerek yaptıklarına devam eder. Hatasını anlayıp af dilese, sözler verse dahi huyundan vazgeçmez. Hayata dar ve yüzeysel bakan insanlar huylarından vazgeçmezler, yaşamlarına nasıllarsa o şekilde devam ederler.

 


Etiketler

Yorum Gönder

3 Yorumlar
  1. Uşengec bir insan tembel degildir ama bunu belirtmek isterim 😁

    YanıtlaSil
  2. Genetiğimiz ve çevresel faktörlerle gelişen kişiliğimiz aklı yok sayıyor gibi görünüyor. Determinizme saplanmak acı biraz. Huylarımız değişebilir. Sorun şu ki bu huylara sahip olduğumuzu ne kadarını irademizle seçmiş olduğumuz..

    YanıtlaSil
  3. Huy, karakter dediğimiz şeydir. Ve bunun değişeceğine inanmıyorum. İnanç ve davranışlar değişebilir. Mesela bir kafir müslüman olur. Giyimini ve dış görünüşünü değiştirebilir. Namaz kılmak gibi bazı davranışlarda bulunmaya başlar. Ama güleryüzlü biriyse, öyle devam eder. Gadaplı ve çabuk sinirlenen biriyse o şekilde devam edecektir hayatına.

    YanıtlaSil
Yorum Gönder
Our website uses cookies to enhance your experience. Learn More
Accept !