Neden Evcil Hayvan Beslemeliyiz?

4


Günümüzde artık birçok evde kedi köpek kuş balık vb. evcil hayvanlar beslense de hala yeteri kadar beslenmiyor. Sokaktaki canlarımız bu zor günlerde yaşam mücadelesi verirken onlara yardım etmeli, tiksinerek yaklaşmak yerine onlara sevgi ile yaklaşmalıyız. Saldırgan ırk olarak bilinen pitbull gibi vahşi eğitilmiş köpeklerin aslında iyi eğitildiği zaman hiç de sanıldığı gibi saldırgan olmadığının pek çok örneğini görmemiz mümkün. 

Eve neşe getirdiği evcil hayvan besleyen insanlar tarafından hep vurgulansa da maalesef bazı önyargılar kırılamıyor.

Akşam eve geldiğinizde tüm yorgunluğunuzu, günün stresini veya aksiliklerini unutturacak bir formül ister misiniz? O zaman bir canı sahiplenerek hem kendinize hem de sahiplendiğiniz evcil hayvanınıza bir iyilik yapıp yeni bir dost edinebilirsiniz.

Kedilerin ve kuşların tüy dökmesi, köpeklerin düzenli gezdirilmesi ve balıkların sularının yenilenmesi gibi bakımlar muhakkak olacaktır. Ama bunlar çözülemeyecek sorunlar değil. 

Sizin konuşmanızı tekrar eden ve elinizden ayağınızdan gitmeyen bir muhabbet kuşu, sesi ile eve neşe veren bir kanarya, şirinlikleri ve sizinle mışıl mışıl uyuyan bir kedi, ne olursa olsun sizi kendisinden bile daha çok seven bir köpek dost edinmek hayata daha pozitif bakmanızı ve kaliteli bir meşguliyet edinmenizi sağlar. 

Alkol ve sigara tüketmek, bahis oynamak yerine o miktarları hem evcil hayvanlarımız hem de sokaktaki canlarımız için yiyecek almak yapılabilecek en güzel iyiliklerdendir.

Nadiren de olsa egzotik hayvan beslemeyi de tercih eden hayvan severler de vardır. Onların doğa ile olan uyumunu evlerde bulamayacakları için ait oldukları doğaya bırakmak çok daha doğru bir tercihtir. 

Yapılan araştırmalar göre evcil hayvan besleyen insanların daha stressiz bir hayat yaşamasından dolayı yalnızlık hissi ve depresyon problemi yaşamadığı, kalp ve tansiyon gibi rahatsızlıkları engellemesinin yanında empati duyularının arttığı saptanmıştır. Özellikle çocukların ve gençlerin sorumluluk sahibi olmasını isteyen ebeveynler için de çok büyük bir fırsat sağlar. Ayrıca sanılanın aksine alerjik hastalıklar yaratmak yerine bağışıklık kazanmamıza da yardımcı olurlar.

Çocuk olan evlerde, çocukların en yakın arkadaşı olmayı görev edinen güzel dostlarımız, yalnız yaşayan yaşlı büyüklerimize de güzel zaman geçirmeleri için neşe kaynağı olurlar.

Etiketler

Yorum Gönder

4 Yorumlar
 1. Çok hakli olduğunuzu söylemeliyim

  YanıtlaSil
 2. bir yasa ile çocuklara haftanın ya da ayın belirli günleri birkaç saat evcil hayvanlarla zaman geçirme zorunluluğu getirilmelidir. Yoksa bu hurafe söylemler günümüz toplumundaki güruh insanlar yüzünden kırılmayacaktır.
  Güzel ve hassas bir konuya değindiğiniz için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Uygulamada zor olsa da güzel bir fikir. Hayvansever bir nesil yetiştirmek hepimizin görevi. Değerlendirmeniz için ben teşekkür ederim

   Sil
Yorum Gönder
Our website uses cookies to enhance your experience. Learn More
Accept !