Toksik İlişkiden Kurtulmak için 4 Yol

3


Toksik ilişki, bireylerin ilişkilerde değersizleştirilmesi, tutarsız davranışlara maruz bırakılması ve bireyin bulunduğu ilişki içerisinde kendisini yorgun, mutsuz, huzursuz ve suçlu hissetmesidir.

İlişkinin başlarında bu durumun farkına varılmasa da zaman geçtikçe birey, zarar görmesine rağmen kendisini kurtulamadığı bir ilişkinin içerisinde bulur. Toksik partner bireye bazen sıcak bazen soğul davranan, kişinin kendisini suçlu hissetmesine neden olan, psikolojik hatta kimi durumlarda fiziksel şiddette bulunan ve kendine bağımlı hale getiren bir partnerdir.

Toksik ilişkilerde birey ilişkiyi tek başına yürüten, sürekli olarak alttan alan, partnerinin istediği doğrultuda değişmeye çabalayan, sevgi ihtiyacı karşılanmayan bir hale gelir. Bireyin yalnız kalma korkusu, bir daha romantik ilişki kuramayacağı düşüncesi toksik ilişkiye devam etmesine neden olur.

Toksik ilişkiden kurtulmak oldukça zor olsa da imkânsız değildir. Bu nokta da önemli olan kararlı olmak, destek almayı kabul etmek ve tavsiyeleri düzenli uygulamaktır.

Toksik ilişkiden kurtulmak için 4 yol

Yüzleşmek

İlişki içerisinde farkında olmadığınız ya da kabul etmek istemediğiniz düşüncelerinizi tüm açıklığıyla yazın. Partnerinizi düşünmeniz size ne hissettiriyor? ilişkinizi düşündüğünüzde hangi duygular ağır basıyor? Bu ilişki size ne kadar iyi geliyor? İlişkinizde siz neredesiniz? Bu tarz soruları kendinize sorup dürüstçe not aldığınızda pek çok duygunuzun ve düşüncelerinizin farkına varacaksınız. Yüzleşme toksik bir ilişkiden kurtulmak için en önemli adımdır.

Öz güven

Toksik bir ilişki özgüveni oldukça zedeleyen durumdur. Özgüveninizi artırmanız toksik olan ilişkinizden daha kolay bir şekilde çıkmanıza yardımcı olacaktır. Bu noktada özgüveni arttırma egzersizlerinden yaralanabilirsiniz. Unutmayın ki; başkalarının bizim hakkımızdaki düşüncelerinden ve başarılarımızdan bağımsızdır.

Sosyalleşmek

İlişkiden çıkma da sosyalleşmenin iyileştirici gücü yadsınamaz bir gerçek. Hayata pozitif perspektiften bakan insanlarla zaman geçirmek, yeni hobiler edinmek, etkinliklere katılmak yaşadığınız bu süreci daha hızlı atlatmanızı sağlayacaktır.

Hayır demek

Toksik partnerler genellikle narsistik özellik gösteren bireylerdir. Sizi bu ilişkide tutmak için çeşitli yollar deneyeceklerdir. Bu durumda da hayır diyebilmek çok önem taşır.  Zorlansanız da kararlı bir şekilde reddetmeniz bu tarz toksik ilişkilerden uzak durmanızı sağlayacaktır. 

Etiketler

Yorum Gönder

3 Yorumlar
 1. Toksiklesmeyen bir iliski yasamak o kadar zor bir hal aldi ki artik

  YanıtlaSil
 2. Toksik ilişkiler o kadar çok ki maalesef..Sınır koyarak ve hayır diyerek uzak durmaya çalışıyorum ben de...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle en etkili yöntemlerden birisi sınır koymak.

   Sil
Yorum Gönder
Our website uses cookies to enhance your experience. Learn More
Accept !