Bisiklet Kullanırken Kask Takmak Neden Gereklidir ve Doğru Bisiklet Kaskı Nasıl Seçilir ?

3

 


Bisiklet kullanırken bazı güvenlik ekipmanlarına ihtiyaç duyarız. Bu güvenlik ekipmanlarından en önemlisi ise kasktır. Diyebiliriz bisiklet sürmeyi yeni deneyimleyecekseniz ilk sahip olmanız gereken ekipman bisiklet kaskıdır.

Bisiklet kaskınız olmadan çıkacağınız sürüşler kaskınızla çıkacağınız sürüşlerden kat ve kat daha fazla tehlike arz eder. Doğru bir kaskla birçok riski en az seviyeye indirmiş olursunuz.

Bisiklet sürerken kask kullanmanın güvenlik açısından önemli olduğu bilinen bir gerçek. İster profesyonel ister yeni deneyimleyen biri olsun, kask her basamaktaki kullanıcı için vücudun bir uzvu gibi düşünülmeli ve kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken bir güvenlik ekipmanı olarak görülmelidir.

Bisiklet kaskı takmada kimi zaman kullanıcılar estetik kaygılara sahip olabilmekte. Ancak bu oldukça sakıncalı bir bakış açısı. Kask takmayı bir güvenlik önlemi olarak görmeli ve gereken değeri vermeliyiz.

Bisiklet Kullanırken Kask Takmak Neden Gereklidir?

Vücudumuzun en önemli ve en hassas organlarından birisi de beynimizdir. Kafa tası kemiğimiz en sağlam kemiktir. Dışarıdan gelen darbeler kafa tasımıza zarar vermese dahi, beynimiz oldukça ciddi zarar görebilir. Bisiklet ile geçirilen kazalarda önce eller sonra ise kafamız yere çarpmaktadır.

Gerek yavaş bir hızda gerekse yüksek bir hızda kaza da geçirseniz önce elleriniz sonra ise kafanız yer vuracaktır. Düşüş hızınızla bağlantılı olarak aldığınız darbelerin de şiddeti de değişecektir.  Eğer sizi koruyan bir kaska sahip değilseniz aldığınız darbe direk olarak beyninizin zarar görmesine neden olabilir. Kask takmak alabileceğiniz önlemlerin en önemlileri arasındadır. Kask takmayı ihmal etmeniz, riskleri yok saymanız, canınızı tehlikeye atmanız demektir.

Unutmamak gerekir ki, bisiklet sürmek oldukça keyifli bir aktivite olduğu kadar risk taşıyan da bir aktivitedir. En deneyimli kullanıcılar bile bu risklerle karşı karşıya kalabilir. Bu riskleri yardımcı ekipmanlar kullanarak ve sürüş tekniğinizi geliştirerek en aza indirgemek tamamen sizin elinizde.

New Sout Wales Üniversitesi 2016 yılında dünya çapında yapılan araştırmaları birleştirerek 64 bin bisiklet sürücüsünden topladıkları veriler neticesinde kask takmanın baş yaralanmalarını %70 oranında azalttığı sonucuna vardı. Ayrıca araştırmalar ölümcül olabilecek baş yaralanmalarını %65 oranında azalttığını vurgularken, yüz yaralanmalarında da %33 azaltma sağladığını açıkladı.

Yaralanmalara karşı bu denli etkili olduğu kanıtlanan kaskların tüm bisikletçiler için olduğu gibi yeni başlayan ve daha çok düşme problemleriyle karşı karşıya gelebilen bisikletçiler için de önemi yadsınamaz.

Profesyonel yarışçıların yarış esnasında kask takması zorunlu olsa da artık pek çok ülkede amatör sürücüler içinde bir kural bulunmakta. Türkiye de şu an için böyle bir kural yok. Ancak Avusturya ve Arjantin gibi ülkelerde tüm bisiklet sürücülerinin kask takması bir zorunluluk. Bu kuralı yakın gelecekte tüm ülkeler benimseyebilir. Arjantin 1990-1992 yılları arasında bu kuralı getirerek dünya üzerinde hayata geçiren ilk ülke. Bazı ülkelerde ise kask takma kuralı sadece çocuk sürücüler için zorunlu. Örneğin, Fransa 12 yaş altı çocukların kask takmasını zorunlu tutarken kurala uymayan sürücülere para cezası uygulamakta.

Bisiklet Kaskı Kullanımı Teşvik Etmek İçin Neler Yapılabilir?

Eğer çocuğunuz bisiklet kullanmaya yeni başladıysa, kask takma alışkanlığını edindirmeye erken yaşlarda başlayın. 3 tekerlekli bisiklet sürücüleri de dahil olmak üzere tüm bisiklet sürenler kask takmak mecburiyetinde olmalıdırlar.

Kaskın kafaya uygun olması halinde çocukların kasklarını seçmesine izin verin. Çocuklar kendi istediği renkte, desende seçecekleri kaskları takmaya daha motive olacaklardır.

Öncelikle sizler kasklarını takarak çocuklarınıza örnek olmalısınız. Çocuğunuza kaskını mutlaka takmasını söyleyip siz takmazsanız sözleriniz yeterli etkiyi sağlamaz. Unutmayın ki, çocuklar söyleneni değil gördüklerini yaparlar. Siz kaskınızı takın ki, onlarda taksın ve güvende olsun.

Birlikte bisiklet sürüşü gerçekleştirdiğiniz kişiler kasklarını takmıyorlarsa onları uyarın ve durumun ciddiyetini anlatın.

Yapılan araştırmalara göre kask takma oranı arttıkça ciddi yaralanmaların ve ölümlerin azaldığı görülüyor. Kask takmak sizi %100 oranında korumasa bile birçok tehlikeli durumun önüne geçer.

Bisiklet Kaskınızın Düzgün Takılıp Takılmadığını Mutlaka Kontrol Edin.

Kaskınız başınızın üzerinde düz bir şekilde durmalı. Arkaya ya da alına doğru eğim göstermemeli.

Çene kayışını bağladığınızda kafanızda kask, sıkı ancak rahat bir şekilde durmalı. Kafanızı sağa sola, yukarı, aşağı hareket ettiremiyor olmalısınız.

Kaskın ön bölgesi kaşınızın 1 veya 2 parmak yukarısında olmalıdır.

Kaskın kayışları düz bir şekilde olmalı ve kulak memenizin hemen altında bir araya gelen “Y” oluşturmalıdır.

Ağzınızı açma kapama hareketi yaparken, kaskın başınızın üzerinde aşağı doğru çekildiğini hissetmelisiniz.

Bisiklet kasklarının genel itibarıyla 3 bedeni bulunur. Markadan markaya çok küçük değişiklikler olmakla beraber ölçüler şu şekildedir: S / M (52-56cm), M / L (56-60cm) ve L / Xl (59-64cm)

Kafanızın en geniş kısmından bir metre yardımıyla kafanızın ölçüsünü alabilir, satın alacağınız kaskın cm cinsinden verilen değerler doğrultusunda siparişinizi verebilirsiniz.

Bisiklet kaskı seçmede bir diğer önemli nokta ise kullandığınız bisikletin türüne göre bir kask seçmeniz. MTB kaskları ile yol bisikleti kaskları yapıları bakımından birbirinden farklılık gösterir. MTB kasklarının yapımında daha dolgun malzemeler kullanılmasından dolayı yol bisikleti kasklarına göre daha ağır yapıdadırlar. Koruyuculuk ve hava alma özellikleri açısından da tasarımsal farklılıklar söz konusudur.

Etiketler

Yorum Gönder

3 Yorumlar
  1. Kask hiç önemli gibi görülmese de gerçekten çok önemli ve detaylı şekilde anlatılmış. Bence ikinci tıklaması gereken de dizlik. Çünkü genelde dizlerinizin üstüne de düşüp diz kapaklarımızı kırabiliyoruz. Bilgilendirici bir yazı olmuş. Teşekkürler :)

    YanıtlaSil
Yorum Gönder
Our website uses cookies to enhance your experience. Learn More
Accept !