Denizli’de Gezilebilecek 10 Muhteşem Yer

2

 

Denizli, hierapolis

Tarihi ve benzersiz doğal güzellikleri ile Denizli gezilip görülmesi gereken yerlerdendir. Tarihi eski çağlara kadar dayanan Denizli, birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır ve bu medeniyetlerin izlerini taşımaktadır. Denizli şehrine sağlık turizmi ile gelen ziyaretçi sayısı oldukça fazladır. Temel kaynakların yüzeye çıkması da ziyaretçilerin dikkatlerini çekmektedir.

1- Pamukkale Travertenleri

Şehir merkezine 20 km uzaklıkta bulunan Pamukkale travertenleri Denizli’nin sembolü haline gelmiştir. Bu doğal harikayı her yıl binlerce turist görmeye gelmektedir. Denizli de gezilecek yerler listesinin başında Pamukkale travertenleri gelir.

Görünüşüyle pamuğu andıran travertenlere gelen ziyaretçiler tarafından zarar verilmemesi için ayakkabısız giriş yapılmaktadır.  

2- Hierapolis Antik Kenti

Hierapolis antik kenti Denizli’de bulunan önemli kültür miraslarımızdandır. Dünya çapında önemli bir konuma sahip olan Hierapolis antik kenti de Pamukkale travertenleri gibi Unesco Dünya Mirası Listesi’nde bulunur. Kutsal bölge olarak da anılan antik kentte dini yapılar, tapınaklar dikkat çekmektedir.  Antik kent deprem kuşağı üzerinde yer almasından dolayı oldukça zarar görmesine rağmen dini önemi göz önüne alınarak yeniden inşa edilmemiştir.

3- Güney Şelalesi

Güney Şelalesi Denizli’nin güney ilçesinde bulmaktadır. 20 metre yükseklikten dökülen şelale benzersiz bir doğal güzelliğe sahiptir. Suyun kalkerli yapıda olması şelale yatağında kalker basamaklarının oluşmasına sebep olmuştur. Birinci dereceden sit alanı olan Güney Şelalesi gezilip görülmesi gereken doğal güzelliklerdendir.

4- Keloğlan Mağarası

Keloğlan mağarası Denizli'nin Acıpayam ilçesine bağlı Dodurgalar Beldesi’nde bulunmaktadır. Bu doğa harikasının oluşumunun tarihi binlerce yıla dayanmakta, damlayan kireçli sular sarkıtlar ve dikitler oluşturmuştur. 145 metrelik gezinti yoluna sahip olan mağaranın nemli havasının da sağlığa iyi geldiği bölge halkı tarafından söylenmektedir.

5- Tripolis Antik Kenti

Tripolis Antik Kenti, Denizli’nin Buldan ilçesinde bulunur. Antik kentte Lidyalılara ait kalıntılar bulunmaktadır. Apollonia olarak da anılan Tripolis içerisinde tiyatro, nekrapol kalıntıları, kale ile surları ve Tripolis hamamı bulunmaktadır. Antik kent, birçok savaş ve deprem atlatmasına rağmen kalıntıları ile günümüze dek ulaşmayı başarmıştır.

6- Antik Havuz

Antik Havuz Kleopatra Havuzu’nun M.S 7.yüzyılda Pamukkale ve çevresinde meydana gelen deprem sonucunda oluştuğu bilinmektedir.  Antik havuzun zemininde yıkılmış agoranın sütunları yer almaktadır. Yapılan araştırmalar suyun şifalı olmasından kaynaklı rahatlatıcı etkisi olduğunu belirtmektedir. Ayrıca havuzun çevresinde ziyaretçilerin şifa bulmak amacıyla kullandığı 15 tane hamam bulunmaktadır. Özellikle yaz aylarında oldukça ziyaretçiye sahip olan Antik havuz Denizli’nin gezilecek yeleri arasında oldukça popüler bir gezi durağıdır.

7- Laodikya Antik Kenti

Denizli merkezine yaklaşık 37 km uzaklıkta bulunan Laodikya antik kenti küçük antik kent özelliğine sahiptir. M.Ö ikinci yüzyılda Seleukos Kralı II. Antiokhos eşi Laodike adına yaptırmıştır. Laodikya antik kenti Hristiyanlık tarihi için de oldukça önemli bir yere sahiptir ve kutsal kabul edilmektedir.

8- Karahayıt Kaplıcaları

Karahayıt kaplıcaları Denizli’nin Karahayıt mahallesindedir. Her mevsimde ana kaynaktan çıkan termal suyu ve çamuru 58 derece sıcaklığında olup içerdiği zengin mineraller ile benzersiz sağlık kaynağıdır.

9- Kaklık Mağarası

Kaklık mağarası Denizli’nin Honaz ilçesinde yer almaktadır. Şehir merkezine yaklaşık 30 km uzaklıktadır. Mağara içerisinde birçok termal su gölü bulunur. Termal suyun cilt problemleri olmaz üzere birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir.

10- Sakızcılar Asmaaltı Şelalesi

Sakızcılar Asmaaltı Şelalesi; Ağlayan Kaya, Hocanın Yeri olarak da bilinmektedir. Şelale Denizli’nin Çal ilçesine bağlı Sakızcılar Köyü’nde yer alır. Eşsiz güzelliğe sahip bu Şelale 30 metre yükseklikten dökülmektedir. Yeşilin su ile buluştuğu bu şelalede alabalık yetiştirilmektedir.

Etiketler

Yorum Gönder

2 Yorumlar
  1. 1,2,6 ve 9'u gördüm:) Zaten 3 yer iç içeydi:)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Evet, dediğiniz gibi birbirlerine oldukça yakın yerler:)

      Sil
Yorum Gönder
Our website uses cookies to enhance your experience. Learn More
Accept !