Ders Çalışırken Dikkat Dağınıklığını Önlemek İçin Tavsiyeler

1

 

Ders çalışma

Ders çalışma esnasında dikkatiniz kolayca dağılıyor olabilir. Birisi size sesleniyor, telefon aramalarına, mesajlarına cevap veriyor, pencereden bakıyor ya da çeşitli uyaranlara odaklanıyor olabilirsiniz. Etrafınızda bu kadar çok şey olurken odaklanmak zor bir hal alabilir.

Dikkatinizin dağılması, odaklanmada güçlük yaşamanız verimli çalışmanıza engel teşkil eder. Ders çalışırken dikkatinizin dağılmasını önlemek için bazı yöntemlerden faydalanmanız işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Ders Çalışırken Dikkat Dağınıklığını Önlemek İçin Yöntemler  

Kendinizi Kontrol Edin.

Ders çalışma esnasında dikkatinizin dağıldığını fark ettiğiniz anda kendinize “burada ol” komutunu verdiğinizde ve birkaç kere tekrar ettiğinizde odaklanmak çok daha kolay olacaktır.

Çalışacaklarınızın Planını Oluşturun.

Çalışmanız gereken çok fazla konunuz olduğunda, “Nasıl yetişecek? Nereden başlayacağım?”  Endişesi yaşayabilir ve odaklanmakta zorluk çekebilirsiniz. Bu noktada Çalışmaya başlamadan önce bir plan oluşturmak odaklanmanızı kolaylaştıracaktır.   

Kendinize Endişelenmek İçin Zaman Ayırın.

Günlük hayatlarımızda birçok şey yaşıyoruz. Tüm bu yaşadıklarımız beynimizde düşünce olarak yer ediniyor. Beynimizdeki bu düşüncelerimiz ders çalışmak için dikkatimizi toplayamamamıza neden olabilir. Düşüncelerinizle boğuşuyor ve dikkatinizi toplayamıyorsanız kendinize kafanızdaki düşüncelere endişelenmek için zaman ayırın.

Aralarda Mola Verin.

Sürekli olarak, dinlenmeden ders çalışmanız isteksizliğe ve dikkatinizin dağılmasına yol açar. Aralarda ihtiyacınıza göre molalar vermeniz enerjinizi toplamanıza ve daha iyi odaklanmanıza yardımcı olur.

Aynı Anda Birden Fazla İşi Yapmaya Çalışmayın.

İşinize daha iyi odaklanmak için tek bir iş ile uğraşmanız gerekir. Aynı anda birden fazla işle uğraşmanız dikkatinizin dağılmasına neden olur. Ders çalışırken dikkatinizin dağılmaması için sadece önceden planlamış olduğunuz konuyu çalışabilirsiniz.

Belirli Aralıklarla Çalıştığınız Konuyu Değiştirin.

Ders çalışırken sürekli olarak aynı konu üzerinde durmak bir süre sonra sıkılmanıza ve isteksizliğe neden olabilir. Belirli aralıklar çalıştığınız konuyu değiştirmeniz yenilik hissi sağlayacak ve çok daha verimli çalışmanıza imkân tanıyacaktır.

Dikkatinizi Dağıtan Şeyleri Ödüle Dönüştürün.

Ders çalışırken dikkatiniz başka bir şeye yöneliyor ve verimli çalışamıyorsanız dikkatinizi dağıtan şeyi ödüle çevirebilirsiniz. Örneğin ders çalışırken aklınıza bir dizi takılıyorsa, kendinize hedef koyabilir ve gerçekleştirdiğinizde ödül olarak aklınıza takılan diziyi izleyebilirsiniz.

Çalışma Ortamınızı Kendinize Göre Düzenleyin.

Ders çalışırken çalışma ortamınızda dikkatinizi dağıtan, odaklanmanıza engel olan şeyleri belirleyip bu faktörleri ortadan kaldırabilirsiniz. Örneğin; odanızın dağınık olmasından rahatsız oluyor olabilirsiniz. Çalışmaya başlamadan önce odanızı toparlamanız ders çalışma esnasında bu nedenden dolayı dikkatinizin dağılmasını önleyecektir. 

Etiketler

Yorum Gönder

1 Yorumlar
Yorum Gönder
Our website uses cookies to enhance your experience. Learn More
Accept !