Hayatınızdaki İlham Dolu Anları Arttırmanızı Sağlayacak 4 Öneri

2

 

“William Shakespeare’e Romeo ve Juliet’i yazdıran, Woody Allen’a Paris'te Gece Yarısı’nı çektiren nedir?” diye soracak olursak cevabımız ilham olurdu. İlham denildiğinde sanatçıların yaratma süreçleri aklımıza gelse de ilhamın hepimizin hayatında önemli bir yeri vardır.

Bizi iyiye, güzelliğe iten her şey ilham kaynağıdır. Seyrettiğimiz bir film, okuduğumuz bir kitap, dinlediğimiz bir müzik bizim ilham kaynağımız olabilir.

Psikolog Todd M., Thrash ve J. Elliot, ilhamın çağrışım, aşkınlık ve yaklaşım motivasyonu yönünü ele almışlardır. Elliot ve Thrash’a göre ilham bir niyet olmaksızın kendiliğinden gerçekleşir. Kişiler kendisini olağan endişelerden daha önemli bir şeye yönelttikleri ve alternatif olasılıkları daha net bir şekilde görebildiği bir alışkanlık unsuru içerir. İlham motivasyon üzerinden hareket etmek için güçlü bir dürtü ortaya çıkarır. Ortaya çıkan bu dürtüye de yaklaşım motivasyonu denir. Ayrıca Thrash ve Elliot ilhamın kişileri yeni deneyimlere daha açık hale getirdiği ve görevlerine daha fazla odaklanmalarını sağladıklarına da dikkat çekmektedir.

Hayatımızda ilham dolu anlara daha çok ulaşmak için neler yapabiliriz?

1.Size ilham kaynağı olan insanlarla ilişkiler kurun.

Arkadaşlık ilişkileri kurduğunuz kişiler nasıl insanlar? Arkadaşlarınız size ilham veren insanlar mı, yoksa hayata sürekli olarak olumsuz perspektiften bakıp sizi negatifliğe mi çekiyorlar? Problem değil, çözüm odaklı olan, hayatınıza güzellikler katmaya sevk eden arkadaşlar ilham veren arkadaşlardır. Olumluya yönlendiren sosyal ağlara sahip olmak hayat kalitenizi arttırır.

2.Doğada zaman geçirin.

Doğa bizlere her zaman ilham sunar. İster deniz kenarı olsun isterse bir ormanlık alan, doğada zaman geçirmeyi alışkanlık haline getirerek doğanın içimizde uyandırdığı ilhamdan yararlanmaktan mahrum kalmayın.

3.Seyrettiklerinizi özenli seçin.

Genelde seyrettiğiniz diziler ve filmler ne tarzda? Gün içerisinde izlediklerimizin bedenimize ve ruhumuza iyi gelecek nitelikte olmasına özen göstermeliyiz.

4.Sosyal medyada size ilham olan hesapları takip edin.

Hayatımızın vazgeçilemez bir parçası olan sosyal medya da nasıl tür hesapları takip ediyorsunuz? Sürekli olarak olumsuzluklardan bahseden, enerjinizi düşüren hesapları takip etmeyi bırakın. Takip ettiğiniz hesapların hayatınıza pozitiflik katıp size ilham kaynağı olmalarına özen gösterin.

Yorum Gönder

2 Yorumlar
  1. Kişinin ne tür insanlarla beraber olduğu çok önemli. Zira Resulullah efendimiz, salihlerle beraber olun buyurmuş.
    Buna sizin de belirttiğiniz gibi, okuduğu kitaplar ve dinledikleri ve izledikleri de dahil tabi.

    YanıtlaSil
  2. bencesi doğa en iyi ilham kaynağı :)

    YanıtlaSil
Yorum Gönder
Our website uses cookies to enhance your experience. Learn More
Accept !