İyi Bir Uyku Çekmek İçin 7 İpucu

0

 


Hayatımızın üçte bir kısmını kaplayan uyku basit bir süreç olarak düşünülse de sağlıklı yaşamın vazgeçilmezlerindendir. Sağlıklı kalmak ve iyi bir yaşam sürdürmek için gerekli yaşamsal bazı fizyolojik onarımlar sadece uyku esnasında gerçekleşir.

Sağlıklı uyku düzenini korumak için ipuçları:

Planlama

Uyuyacağın ve uyanacağın saatleri belirleyebilir kendini bir rutin oluşturabilirsin. Günlük programının değiştiği günleri, hafta içi hafta sonu zamanları göz önüne alarak uyku için uygun bir zaman planı yapabilirsin.

Işık

Doğal gün ışığında zaman geçirmek ister içeride isterse dışarıda olsun uyanık hissetmene yardım eder. Gün içinde kestirme yapmaktan uzak durman (küçük çocuklar hariç) uyku düzenini korumanı kolaylaştırır. 

Elektronik Aletler

Yatma saatine yakın elektrik alet kullanımını sınırlayabilirsin. Yatmadan 45 dk.- 1 saat önce televizyon, bilgisayar ve telefon kullanmayı bırakıp, odayı karanlık, hafif serin olacak şekilde uykuya olanaklı hale getirebilirsin.

Egzersiz

Düzenli olarak fiziksel aktivitelerde bulunmak stresi azaltıp iyi hissetmeye yardımcı olur. Gün içinde yapacağınız düzenli egzersizler, kısa bir yürüyüş de olabilir uyku isteğinizi arttırarak daha kolay uykuya dalma süreci geçirmenizi sağlar.

Kolaylaştırma

Uykuya dalma sürecinizi kolaylaştırmak için;

  • Kaslarınızı gevşetmek için egzersizler yapabilirsin.
  • Yatma vaktinize yakın odanın sessiz, hafif serin ve rahat edebileceğiniz şekilde olmasını sağlayabilirsin.
  • Ilık bir duş alabilirisin.
  • Uyumadan hemen önce yemek ve içmekten kaçınabilirsin.

Düşünceleri Bırakma

Uykuya dalamadığın zamanlar uyumak için kendini zorlama. Sürekli yatarak uyumayı beklemek yerine kalkıp dikkatini başka bir şeye verdikten sonra tekrar uyumayı deneyebilirsin. “Uyuyamıyorum, erken uyanmam gerekiyor, uyumalıyım, yarın önemli bir gün” gibi düşüncelerinizi bırakarak rahatlaman uykuya dalmanı kolaylaştıracaktır.

Etiketler

Yorum Gönder

0 Yorumlar
Yorum Gönder (0)
Our website uses cookies to enhance your experience. Learn More
Accept !